1-7 sierpnia 2022 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

7 sierpnia 2022

Zapraszamy na przegląd najciekawszych premier książkowych początku miesiąca. Oto wybrane przez naszą redakcję nowości, które ukazały się w dniach od 1 do 7 sierpnia.

Robert Graves „Ja, Klaudiusz” | Opis wydawcy: Matka nazywała go monstrum stworzonym, lecz nie dokończonym przez naturę. Babka, Liwia, odnosiła się doń z pogardą. August wolał nie pokazywać się z nim publicznie, choć dostrzegał jego zalety. Przez pół wieku Klaudiusz, kulawy jąkała uważany za półgłówka, ale człowiek uczciwy, prawy i lojalny, pozostawał w cieniu, aż przypadek zrządził, że został cesarzem. Tylko on przetrwał wszystkie spiski i zbrodnie, które kolejno zabierały członków jego rodziny. Powieść Roberta Gravesa obejmuje pięćdziesiąt lat życia Klaudiusza do momentu objęcia przez niego godności cesarskiej.

Konrad Niemira „Honor bez egzageracji. Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku” | Opis wydawcy: Po sklepach snuli się już ludzie renesansu, a praktyka „chodzenia na widzenie rzeczy” zyskała szczególną popularność w XVII i XVIII wieku. Polskie elity z chęcią jeździły na shopping za granicę. Popularnym celem podroży na zakupy był Paryż. Co oznaczała karoca za 1000 lirów? Która z polskich arystokratek – ku własnej uciesze – została uznana na paryskich ulicach za królową, wzbudzając prawdziwą panikę? Jak kwoty wydawane na zbytki miały się do dochodów magnatów? O tym właśnie opowiada książka dr Konrada Niemiry.

Autor omawia praktyki nabywania przez magnatów towarów luksusowych oraz kulturowe i ekonomiczne zaplecze tego fenomenu. Dużo w książce cztero- i pięciocyfrowych kwot, haftowanych złotem kamizelek i ekstrawaganckich mebli. Towarzyszą im nastolatkowie polujący na karocę dla matki, dyplomaci buszujący w stołowych srebrach, biskupi szukający solidnych pończoch i damy wypatrujące kolorowych papug. Wszystko to posypane pudrem i nieco zabrudzone błotem zalegającym na paryskich bulwarach.

Dotychczas temat staropolskich zakupów nie doczekał się osobnego opracowania. Książka Niemiry daje wgląd w niezwykle barwny aspekt zjawiska: sprawunki realizowane w Paryżu, a więc jednym z najbardziej renomowanych centrów handlu XVIII wieku i polowanie na rzeczy paryskie jakie obserwujemy w Warszawie. Paryż był jednym z najciekawszych centrum luksusowego handlu tamtych czasów. Stolica Francji kusiła zamożnych wojażerów bogatą ofertą strojów i biżuterii.

„Honor bez egzageracji” choć podejmuje temat iskrzący się od złota i brylantów, nie jest hołdem złożonym blichtrowi ancien regime’u. Przeciwnie: autor skupia się na prozaicznej stronie zakupów, zarówno tych paryskich, jak i warszawskich. Dużo miejsca w książce poświęcono problemom logistycznym (zagubionym w drodze towarom, paczkom zatopionym przy przeładunku) i bolączkom dotyczącym spłacania zaciągniętych przez magnatów kredytów i kłócenia się z kupcami. Pierwsze skrzypce gra w książce pytanie o mentalność magnatów jako konsumentów. Wielu z nich w Paryżu uderzała bowiem do głowy woda sodowa. Zakupy traktowali jako spektakl i okazję do zaprezentowania własnej zamożności. Tendencję do obnoszenia się magnatów z pękatymi sakiewkami odnotowywali nawet… paryscy policjanci.

Hamish Steele „Martwy Punkt. Próba obserwatora” | Opis wydawcy: W nawiedzonym parku rozrywki, gdzie wszystko stoi na głowie, a nadprzyrodzone siły i złośliwe duchy czyhają tuż za rogiem, praca wakacyjna to prawdziwy portal do piekła! Przekonują się o tym Norma, Barney i gadający pies Pugsley, którzy wpadają w wir odjechanych przygód radykalnie zmieniających ich spojrzenie na dom strachów. Nic nie jest tym, czym się wydaje, a rutynowe obowiązki zamieniają się w czyste wariactwo!

Wraz z przewodnikiem po paranormalnym świecie, cynicznym demonem o imieniu Courtney, przyjaciele zmierzą się z anielską hordą, królem piekła, żalożercą i najstraszliwszymi lękami ze wszystkich: ich pierwszymi miłościami.

Eksplozja kolorów, festiwal szaleństwa i przezabawnych zdarzeń, ale przede wszystkim wyjątkowi bohaterowie, każdy z nich niebanalny, o szerokiej gamie tożsamości, uczuć i emocji. Witamy w Dead Endzie!

Anna North „Banitka” | Opis wydawcy: W dniu ślubu Ada czuje się całkiem szczęśliwa. Na swój sposób kocha swojego nieśmiałego poczciwego narzeczonego o szerokich ramionach. Chce zostać położną jak jej matka i przysłużyć się społeczności. Czas mija, lecz Ada mimo starań nie zachodzi w ciążę. Po upływie pierwszego roku małżeństwa dziewczyna pojmuje, że znalazła się w niebezpieczeństwie. Nie może pozostać w mieście, w którym bezdzietne kobiety oskarża się o czary i wiesza na szubie­nicy. Musi zostawić wszystko za sobą i uciec. Tak oto w 1894 roku, mając ledwie osiemnaście lat, dołącza do bandy z Hole-in-the-Wall.

Andrea Mara „To jej wina” | Opis wydawcy: Książka nominowana do nagrody An Post Irish Book Award za rok 2021 w kategorii Kryminał Roku. Jeden zaginiony chłopiec. Cztery winne kobiety. Kto jest tak naprawdę winny, skoro każdy skrywa jakieś sekrety?

Marissa Irvine dociera pod adres Tudor Grove 14, żeby odebrać swojego synka Milo z pierwszego spotkania z kolegą z nowej szkoły. Lecz kobieta, która jej otwiera, nie jest znajomą mamą. Nie jest też opiekunką. Nie ma u niej Milo. Tak zaczyna się najgorszy koszmar każdego rodzica.

Wieści o zniknięciu chłopca krążą po cichym dublińskim przedmieściu. Kiedy pojawia się nazwisko podejrzanej osoby, rozchodzą się plotki o kobietach związanych z tym wstrząsającym zdarzeniem. Choć tylko jedna z nich mogła porwać Milo, to obwiniać można je wszystkie…

Andrzej Marek Grabowski „Dlaczego mnie zabiłaś?” | Opis wydawcy: Marcela ma sporo kłopotów, jednak niespodziewane zdarzenie sprawia, że wszystkie jej problemy w jednej chwili znikają, a młoda kobieta zaczyna uczestniczyć w śledztwie dotyczącym… jej własnej śmierci.

Ta książka to nie tylko kryminał, to także „opowieści niesamowite”. Prawie wszystkie składające się na powieść historie wydarzyły się naprawdę, autor zbierał je przez wiele lat, słuchając zwierzeń osób, które w tych wydarzeniach uczestniczyły.

„Jest kryminał, jest morderstwo, jest trup, jest policjant, jest duch… Zaraz, zaraz, co?! Tak, jest duch. Bo to nie do końca zwyczajny kryminał. Za to znakomity. I do tego bardzo zabawny” – poleca Wojciech Chmielarz.

Krzysztof Jóźwik „Druciarz” | Opis wydawcy: Śmierć zawsze zostawia po sobie ślad. Puławami wstrząsa kolejna popełniona z najwyższym okrucieństwem zbrodnia. Na terenie Zakładów Azotowych policjanci znajdują bestialsko okaleczoną, martwą, nagą kobietę. Mimo oczywistego, seksualnego motywu zabójstwa oraz nietypowego miejsca kaźni śledczy z Komendy Powiatowej Policji nie mają łatwego zadania. Morderca jest na wolności i w każdej chwili może uderzyć drugi raz.

Czy Ewa Jędrycz wraz z Hubertem Zaniewskim rozgryzą w porę misterną zagadkę z przeszłości, która popycha mordercę do kolejnych zabójstw? Jaką rolę gra tutaj miejsce zbrodni?

Jörg Resag „Feynman. Fizyka aż po grób” | Opis wydawcy: „Kiedy Feynman wcześnie rano został obudzony ze snu przez reportera i dowiedział się, że ma otrzymać Nagrodę Nobla, na początku nie bardzo wiedział, czy powinien się cieszyć. Pompatyczne wydarzenia były dla niego odrażające. Zastanawiał się też, co to znaczy, że komisja w dalekiej Szwecji po wielu latach uznała jego pracę za wystarczająco dobrą. Z drugiej strony Feynmanowi schlebiało, że jest w towarzystwie wielkich laureatów, takich jak: Max Planck, Albert Einstein, Niels Bohr i Paul Dirac”. Ta książka to opowieść o jednej z bardziej imponujących osobowości świata nauki XX wieku: wesołej, entuzjastycznej i niekonwencjonalnej. Nie jest to jednak kolejna biografia okraszona anegdotami z życia Feynmana. Skupia się na głównie na tym, co sam Feynman tak bardzo pokochał: fizyce!

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi