1-7 lipca 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Spośród książkowych nowości wybraliśmy dla was te najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę. Oto godne polecenia tytuły, które opublikowano w dniach od 1 do 7 lipca.
Raymond Chandler „Długie pożegnanie” | Opis wydawcy: „Długie pożegnanie” to ostatnia duża powieść Chandlera, przez wielu uważana za ukoronowanie jego literackiej kariery. Jak zwykle Philip Marlowe wplątuje się w zagmatwaną sytuację: poznany przypadkiem kompan do kieliszka musi uciekać przed policją. Marlowe, bezwzględnie lojalny, postanawia bronić przyjaciela przed oskarżeniami, szybko jednak zdaje sobie sprawę, że w niebezpiecznej gmatwaninie, jaką jest świat wyższych sfer bogatego Los Angeles końca lat czterdziestych, trudno zrozumieć, kto po czyjej stoi stronie.
Gorzka, przejmująca i niespieszna opowieść o przyjaźni i zaufaniu. Absolutny klasyk kryminału noir, którego echa odnajdujemy w filmach i literaturze po dziś dzień.
Lawrence Ferlighetti „Świat Hoppera. Wiersze wczesne i późne” | Opis wydawcy: Poezja pisana światłem. „Chciałem tylko jednego: malować światło na murach życia” – pisał Lawrence Ferlinghetti, niepokorny buntownik i nauczyciel wrażliwości.
Ferlinghetti – poeta, malarz i wydawca najważniejszych autorów pokolenia beat generation – to anarchista, który swe życie poświęcił na rzecz solidarności. W „Świecie Hoppera” przedstawia się jako uważny, liryczny obserwator świata, kontemplujący jego piękno przejawiające się w sztuce i codzienności.
To pierwszy tak kompletny polskojęzyczny przegląd twórczości pisarza, który sprzedał ponad milion egzemplarzy swoich wierszy.
Laurence Sterne „Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy” | Opis wydawcy: Laurence Sterne, osiemnastowieczny erudyta, miłośnik kultury humanistycznej, teatru, muzyki, ciekawy nauk przyrodniczych i wynalazków proboszcz anglikański zasłynął jako autor wyrafinowanej dowcipnej i przenikliwej powieści. „Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy” to klasyka literatury, dzieło na miarę „Don Kichota” czy „Gargantui i Pantagruela”, inspirujące tuziny artystów. Powieść obszerna, pełna aluzji i dygresji, niepoddająca się streszczeniu, rozpięta między dwoistością postaw bohaterów: niepokojem racjonalności i spokojną religijną pewnością. Nie pierwszy raz po polsku, ale po raz pierwszy w edycji, która stara się oddać szaloną typografię Sterne’owską.
Czesław Miłosz „Zmyślenie albo wielki sen” | Opis wydawcy: Dwujęzyczny wybór najlepszych wierszy Czesława Miłosza. Autor wyłaniający się z tych utworów to nie posągowy klasyk i czcigodny noblista wpychany na cokół wieszcza, lecz młody duchem, rozdzierany sprzecznościami człowiek, któremu równie bliskie są zmysłowe namiętności i uroki świata, co metafizyczne pytania i religijne poszukiwanie prawdy – nie wolne od wątpliwości i ryzykownych wyznań.
Wybór zawiera wiersze z całej twórczości poety, od arcydzieł obecnych już w tomie „Trzy zimy” (1936) po wydane już pośmiertnie „Wiersze ostatnie”. Nie brak tu tekstów najważniejszych, tworzących poetycki kanon Miłosza – jednego z największych poetów naszych czasów, który – uczestnicząc w tłumaczeniu swoich utworów na angielski – dumny był z tego, że uważany jest za wybitnego poetę amerykańskiego.
Książka ukazać ma poetę na wskroś żywego, bliskiego współczesnej wrażliwości i mogącego dostarczać poszukującym czytelnikom wielu inspiracji, mądrości i piękna.
Tan Twan Eng „Dom Drzwi” | Opis wydawcy: Zmysłowa powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, nominowana do Nagrody Bookera 2023. Rok 1921. Wyspa Penang w Malezji. Lesley Hamlyn i jej męża Roberta odwiedza słynny pisarz William Somerset Maugham, podróżujący po Azji ze swoim sekretarzem i kochankiem Geraldem. Maugham jest w trudnej sytuacji: skrywa uczucie, które łączy go z Geraldem, czuje się uwięziony w małżeństwie, a w dodatku niespodziewanie traci wszystkie oszczędności. Desperacko potrzebuje inspiracji do nowej powieści.
Lesley również wydaje się nieszczęśliwa. Maugham podejrzewa ją o romans, a gdy dowiaduje się o jej relacji z chińskim rewolucjonistą Sun Yat Senem, wyczuwa w jej historii materiał na książkę. Kiedy przyjaźń między Lesley a Maughamem się zacieśnia, pisarz odkrywa zaskakującą historię, w której skrywana namiętność przeplata się z kryminalną intrygą, skandalem i rewolucją.
Tan Twan Eng – autor „Ogrodu wieczornych mgieł” – stworzył porywającą opowieść o miłości i zdradzie, o zbrodni i buncie, o tajemnicy i odkupieńczej sile opowieści.
Susanne Lieder „Astrid” | Opis wydawcy: Poruszająca opowieść o pisarce, która swoimi książkami uszczęśliwiła pokolenia młodych czytelników. Rok 1929. Młoda Astrid z trudem łączy rolę samotnej matki z pracą zawodową. Jest jednak gotowa na każde poświęcenie, by stworzyć synowi Lassemu bezpieczny i kochający dom. Powściągliwa i skryta dziewczyna stopniowo otwiera się na przyjaźń poznanej w pracy Ingrid, a wkrótce postanawia obdarzyć zaufaniem także okazującego jej szczególne względy Sturego, i to on okaże się tym, który spełni jej marzenie o założeniu szczęśliwej rodziny.
Najbliżsi zawsze byli dla Astrid najważniejsi i to właśnie z miłości do dzieci, którym opowiadała historie na dobranoc, zrodziło się jej pisarstwo. Niegasnąca radość życia i nieskrępowana wyobraźnia pozwoliły jej wykreować niezapomniane postaci: Pipi Pończoszankę, Kallego Blomkvista, Karlssona z Dachu czy wesołą gromadkę dzieci z Bullerbyn. Choć droga do sławy nie była łatwa, walczyła o swoje opowieści, nie tracąc wiary w to, że gdy ujrzą światło dzienne, na zawsze zapiszą się w sercach czytelników.
Astrid była bystra i miała cudownie sarkastyczne poczucie humoru. Fabularna opowieść o niej pozwala poznać zarówno jej pogodę ducha, jak i melancholię.
Wisława Szymborska „Poczta literacka” | Opis wydawcy: Najzabawniejsza książka Noblistki. Ironiczna, treściwa i konkretna. Bezwzględna i szczera do bólu. Taka była Szymborska jako recenzentka twórczości aspirujących adeptów i adeptek sztuki pisarskiej. Chcesz dobrze pisać? Unikaj patosu, bądź sobą, kształć umiejętność krytycznego myślenia, nie szczędź światu poczucia humoru, czytaj.
Tych i innych, ale zawsze aktualnych wskazówek przyszła noblistka udzielała na łamach „Życia Literackiego”. Krótkie recenzje były kubłem zimnej wody na głowę początkującego literata czy literatki. Na ich tle rzadkie pochwały i zachęty lśnią i dają nadzieję, że dzięki prowadzonej przez Szymborską rubryce światło dzienne ujrzały literackie perły.
Niejeden jednak pewnie po lekturze recenzji swojego utworu w „Poczcie literackiej” złamał pióro. Niejeden, niestety, pisał dalej. Czytane dziś, zebrane w jednym tomie, teksty jawią się nie tylko jako podręcznik pisania, ale i… recenzowania.
Różni autorzy „Mistrzowie opowieści. O morzu” | Opis wydawcy: Justyna Czechowska, kuratorka serii „Mistrzowie opowieści”, ponownie zabiera nas w literacką podróż. Tym razem przez ciemne i wzburzone wody mórz, które od wieków inspirowały pisarzy i poetów.
Najnowsza antologia „O morzu” zawiera zarówno opowiadania, jak i poezję autorów związanych z morzem, takich jak Konstandinos Kawafis i Tomas Tranströmer. Znajdziemy tu także klasyczną (i zarazem najsłynniejszą) morską baśń, „Małą Syrenkę” Hansa Christiana Andersena oraz współczesne teksty ukazujące dramatyczną sytuację uchodźców na Morzu Śródziemnym, takie jak reportaż Wolfganga Bauera.
W książce znalazła się również twórczość palestyńskiej pisarki Adanii Shibli oraz zakazanego przez białoruski reżim Alhierda Bacharewicza. Mamy tu też klasycznych i współczesnych autorów i autorki, Johna Updike’a, Italo Calvino, Mercè Rodoreda’y, Petera Mickwitza czy Judith Schalansky. Nie mogło zabraknąć także twórczości Tove Jansson, której opisy morza i marzenia o własnej wyspie wprowadzają do antologii odrobinę egzotyki. Znalazły się tu również opowiadania mniej znanych w Polsce autorów, takich jak Sharon Millar z Trynidadu i Haitanki Yanick Lahens, a także południowoafrykańskiej pisarki Marii Rothmann.
„O morzu” to zbiór dla każdego, kto pragnie zgłębić wielowymiarowość morza – od romantycznych marzeń po surową rzeczywistość. Proponowana przez Czechowską kolejność tekstów to literacka fantazja o najróżniejszych twarzach morza, od przygód, w tym erotycznych, do historii, przerażająco nam bliskiej.
Selby Wynn Schwartz „Po Safonie” | Opis wydawcy: Oni mówili: safistki, inwertytki, trybady, amazonki, magiery, kryminalistki, istoty prymitywne ulegające histerii. One odpowiadały: gatunek kobiecy, osoby, o których myśli się w innym porządku. Kim były queerowe intelektualistki przełomu XIX i XX wieku?
Lina Poletti, Djuna Barnes, Gertrude Stein, Colette, Virgina Woolf czy Sarah Bernhardt to tylko kilka z wielu bohaterek tworzących zbiorową narratorkę „Po Safonie”. Choć rozproszone po całej Europie, pochłonięte twórczością, miłością i życiem, pod piórem Selby Wynn Schwartz tworzą chór kobiet odważnie domagających się wyzwolenia i społecznej akceptacji. A wszystko to na tle przełomowych wydarzeń: I wojny światowej, marszu na Rzym, rodzącego się faszyzmu.
Schwartz utkała swoją wielowątkową opowieść z najróżniejszych elementów, łącząc prawdę z tym, co podpowiadała jej wyobraźnia. Patronką swojej książki uczyniła Safonę i to za nią zdaje się powtarzać: „Te rzeczy teraz dla moich towarzyszek / pięknie zaśpiewam”.
Ania Bas „Nocna zmiana” | Opis wydawcy: Londyńskie życie Gosi Golab to pasmo klęsk. Były chłopak złamał jej serce. Praca na kasie niszczy jej duszę. Rozwód rodziców rujnuje jej finanse, bo ojciec – imigrant z Polski – wyprowadził się na działkę i regularnie potrzebuje pieniędzy. A współlokatorka oskarża ją o morderstwo.
Gosia jednak się nie poddaje. Postanawia zmienić swoje życie. Teraz na pewno wszystko się ułoży, prawda? Przecież wszechświat nagradza dobrych ludzi. No właśnie… problem w tym, że Gosia Golab nie jest szczególnie dobrym człowiekiem.
„Nocna zmiana”, brawurowo łącząca zmysł obserwacji Doroty Masłowskiej i humor rodem z kartek „Dziennika Bridget Jones”, to anglojęzyczny debiut powieściowy znanej z łam „Pisma” Ani Bas – Polki mieszkającej i tworzącej w Wielkiej Brytanii. Doceniony przez zachodnią prasę, jest w równym stopniu komedią romantyczną, zjadliwą satyrą społeczną i listem miłosnym skierowanym do wszystkich zmagających się z życiem emigrantów i ich rozdartych między ojczyznami dzieci.
Rafał Siderski, Małgorzata Lebda „Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” | Opis wydawcy: „Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” to książka, która jest podróżą w głąb rzeki, opowieścią o jej nurcie, osobowości i intensywnym życiu.
Małgorzata Lebda – poetka, naukowczyni oraz ultramaratonka – w 2021 roku w ramach projektu „Czytanie Wisły” (którego współorganizatorem był magazyn „Pismo”) pokonała biegiem w ciągu 28 dni 1113 kilometrów wzdłuż brzegów Wisły, od źródła do ujścia rzeki. Towarzyszył jej fotograf Rafał Siderski. Efektem tego działania jest publikacja będąca zapisem spotkania z naturą, podczas którego rzeka jest podmiotką, towarzyszką, osobą. Małgorzata Lebda i Rafał Siderski w swoim projekcie stają się mieszkańcami tej samej planety, która jest domem dla wody, roślin, zwierząt. „Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” są artystycznym pomnikiem współodczuwania.
Na zdjęciach Rafała Siderskiego – uznanego fotografa – widzimy żywy organizm, jakim jest Wisła, obserwujemy jej codzienne doświadczenia, zaglądamy pod taflę, spotykamy zwierzęta i rośliny. Fotografie Siderskiego są jednak czymś więcej, to malarskie próby uchwycenia intymności natury. Jej niebezpieczeństw, problemów, piękna. Zdjęciom towarzyszy poemat Małgorzaty Lebdy, dynamiczny, mający charakter dziennika, poetycki zapis egzystowania obok, wewnątrz natury, bycia jej częścią, opis ciała zmagającego się ze słabościami i rzeki, która nieustannie przekracza samą siebie.
„Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach” Rafała Siderskiego i Małgorzaty Lebdy to panorama wielkiej koegzystencji, własnego ciała, przyrody, fotografii, natury, bólu i piękna. Książka w swojej formie jest publikacją oryginalną, „foto-graficzno-tekstową”, zawiera niestandardowe rozwiązania projektowe, w tym nierozcięte strony z ukrytymi na nich fotografiami oraz dodany w osobnej książeczce poetycki komentarz Małgorzaty Lebdy, którą umieszczono na wewnętrznej stronie okładki.
Tom Chaffin „Darwin. Wyprawa, która zmieniła świat” | Opis wydawcy: Jeśli wpiszecie w internecie „Karol Darwin”, wyskoczy wam zapewne portret staruszka z pokaźną brodą. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami! Właśnie tak większość z nas wyobraża sobie tego wielkiego naukowca. Jego historia opowiadana jest zawsze w ten sam sposób: geniusz popłynął na odległe wyspy Galapagos, gdzie obserwował interesujące gatunki żółwi i jaszczurek, a wtedy nagle – voilà! – w jego głowie pojawiła się słynna teoria.
Zapominamy o tym, że Darwin wyruszył na Ocean Spokojny w wieku 22 lat! I – uwaga – zrobił to pomimo choroby morskiej. Pewnego razu wpadł w ręce plemienia Jagan i bardzo szybko zorientował się, że jego uprzywilejowane pochodzenie nic nie znaczy w obcych krajach. Niczym zapalony naukowiec wpychał w kieszenie nieznane gatunki owadów a czasem musiał je nawet trzymać w zębach, bo rąk mu już brakowało.
Poznaj prawdziwego Darwina z krwi i kości, który przeżył fascynującą przygodę a przy okazji – wymyślił teorię ewolucji. To właśnie młody Darwin jest bohaterem tej książki, która przeniesie cię do pachnącej egzotycznymi roślinami dżungli – tam, gdzie powstała słynna teoria.
Jeanne Mackin „Kobiety Picassa” | Opis wydawcy: „Są tylko dwa typy kobiet: boginie i szmaty”. Czy można kochać mężczyznę, który myśli w ten sposób? Zmienia kochanki jak rękawiczki? Dwukrotnie żonaty, jednocześnie otwarcie utrzymuje intymne relacje z innymi partnerkami? Spośród siedmiu najbardziej znaczących kobiet w życiu Picassa dwie oszalały, a dwie popełniły samobójstwo. Kim były i… dlaczego z nim były?
Kobiety Picassa – nietuzinkowe, silne i utalentowane, artystki, ważne postacie epoki – są bohaterkami i narratorkami tej powieści. Ich burzliwe i skomplikowane relacje z genialnym artystą przeplatają się z żywą, bogatą w szczegóły historią epoki. W tle wielkie nazwiska (Diagilew, Cole Porter, Cocteau, Strawiński, Apollinaire), kreacje od Diora i Chanel, szybkie samochody i słoneczne plaże. Szampan i kawior, faszyści i Stalin. Trójkąty miłosne, intrygi polityczne, wojna i lata pięćdziesiąte z aferą McCarthy’ego, segregacją rasową i ruchem emancypacji kobiet.
„Kobiety są maszynami do cierpienia” – powiedział Picasso do jednej ze swoich kochanek. Poznaj kobiety, które go inspirowały, kochały i nienawidziły.
Stefan Ahnhem „Prawda i tylko prawda” | Opis wydawcy: Carl i Helene nie dogadują się zbyt dobrze i wierzą, że długie wakacje z dala od zgiełku codziennego życia w Sztokholmie pomogą im na nowo się odnaleźć. Właśnie tego potrzebowali. Dlatego zamieniają się domami z parą z Kalifornii, która obecnie przygotowuje się do wyjazdu do Szwecji, gdzie mężczyzna będzie miał wystawę.
Jednak gdy tylko docierają do Santa Cruz, rozpoczyna się seria dziwnych wydarzeń. Czy Carlowi szwankuje pamięć, czy dom na zdjęciach wyglądał zupełnie inaczej? Czy ktoś naprawdę stuka nocą w rury grzewcze, czy to tylko koszmarne omamy? Co robi druga para w szwedzkim domu? Carl na szczęście zainstalował kamery monitorujące we wszystkich pokojach. I czy Amerykanka Scarlett coś sobie wyobraża, czy też Helene naprawdę zostawiła jej tajną wiadomość w garderobie? Mnożą się dziwne rzeczy – w końcu nikt nie ma odwagi uwierzyć własnym oczom.
Gdy elementy układanki łączą się w całość, staje się jasne, że pod powierzchnią każdego związku kryje się o wiele więcej, niż śmiemy sobie wyobrazić. Że marzenia i fantazje mogą zostać obrócone przeciwko nam. I że wszystkim byłoby lepiej, gdyby wyznać prawdę. I tylko prawdę.
Liza Marklund „Burzowa góra” | Opis wydawcy: Podczas obchodów przesilenia letniego w Stenträsk na powierzchni bagna zostaje zauważone ciało. Przypuszcza się, że jest to zaginiona żona Wikinga Stromberga. Jednak ciało z bagna wkrótce zostaje zidentyfikowane jako mężczyzna, na dodatek, który nie zginął przez utonięcie. Ktoś wbił mu kołek w serce i przybił ciało na dnie bagna.
Dla Wikinga to odkrycie oznacza zawrotną podróż w głąb rodzinnej historii. Wkrótce nie może być już pewien, co jest prawdą, a co kłamstwem, a nawet tego, kim jest on sam.
„Burzowa góra” to ostatnia część trylogii opowiadająca o Stenträsk w północnej Szwecji i dramacie, w którego centrum znajduje się szef policji Wiking Stromberg. Pierwsze dwie części „Krąg polarny” i „Zimne bagno” odniosły natychmiastowy sukces, zostały docenione przez krytyków i były jednymi z najlepiej sprzedających się powieści kryminalnych.
Lisa Jewell „Nic tu nie jest prawdą” | Opis wydawcy: Świętując swoje urodziny w lokalnym pubie, popularna podcasterka Alix Summers poznaje niepozorną Josie Fair. Okazuje się, że Josie również obchodzi swoje czterdzieste piąte urodziny. Kilka dni później Alix i Josie spotykają się ponownie, tym razem przed szkołą dzieci Summers. Josie zna twórczość Alix i jest pewna, że jej historia mogłaby być interesującym tematem do odcinka podcastu.
Życie Josie wydaje się być dziwne i zagmatwane. Mimo, że Alix czuje się nieswojo w jej towarzystwie, nie potrafi oprzeć się pokusie kontynuowania pracy nad podcastem. Stopniowo zaczyna zdawać sobie sprawę, że Fair skrywa bardzo mroczne sekrety i zanim się obejrzy, kobieta wtargnęła w życie Summers – i do jej domu.
Jednakże, tak szybko jak się pojawiła, Josie znika. Dopiero wtedy Alix odkrywa, że Josie pozostawiła straszne i przerażające dziedzictwo, a sama Alix stała się tematem swojego własnego podcastu true crime i życie rodziny Summersów jest zagrożone.
Gillian McAllister „To tylko kolejna zaginiona” | Opis wydawcy: Dwudziestodwuletnią Olivię po raz ostatni widziano na nagraniach z monitoringu, gdy wchodziła do ślepej uliczki, z której nigdy już potem nie wyszła.
Julia, która zajmuje się sprawą zaginięcia dziewczyny, sądzi, że wie, czego się spodziewać. Zna tego typu przypadki. Z jednej strony zrozpaczona rodzina Olivii i nieubłaganie uciekający czas, a z drugiej – szansa, że osoba stojąca za porwaniem popełni jakiś błąd.
Nie wie jednak, że ten, kogo ściga, zna jej najbardziej skrytą, najpaskudniejszą tajemnicę. Życie jej męża i córki zależeć będzie od tego, aby Julia nie tylko nie znalazła Olivii, ale też wrobiła kogoś innego w jej morderstwo. Jeśli Julia znajdzie zaginioną, straci wszystko, co kocha.
Przemysław Piotrowski „Anubis” | Opis wydawcy: Każdy odpowie za swoje grzechy. Gdyby nie meldunek z Interpolu, to akta tej sprawy nadal kurzyłyby się w policyjnym Archiwum X. Dwie ofiary – jedną sprzed pięciu lat z Zielonej Góry i drugą sprzed miesiąca z Hurghady – łączy bardzo niepokojący fakt: obydwa trupy zostały zmumifikowane.
Komendant Romuald Czarnecki wysyła do Egiptu swojego najlepszego człowieka. Igor Brudny leci na miejsce zbrodni w towarzystwie aspirant Jagny Witos. Nie podoba się to Julce Zawadzkiej, która wciąż dochodzi do siebie po akcji w Bieszczadach. Jej zdaniem młoda policjantka ma wobec Brudnego własne zamiary…
Gdzieś między Polską a Egiptem grasuje morderca, który wzorem staroegipskich bóstw upomina się o sprawiedliwość. Brudny nie wie, kim jest, gdzie się ukrywa ani ile osób zabił. Jednego jest jednak pewien – zabójca wkrótce uderzy ponownie.
Remigiusz Mróz „Kadry niedogaszonych wspomnień” | Opis wydawcy: Pół roku po tym, jak Grayson Joyce znikł z jej życia, Aspen wciąż nie potrafi o nim zapomnieć. Odnaleziony przez nią polaroid jest namacalnym dowodem na to, że łączyła ich wspólna przeszłość – przeszłość, którą Grayson przed nią ukrywał. Dlaczego to zrobił? Co takiego sprawiło, że nigdy nie wyjawił prawdy? I jak blisko siebie byli?
Aspen Wakefield nie zamierza dłużej żyć bez odpowiedzi. Korzystając z zimowej przerwy międzysemestralnej na Trinity College, wraca do Prescott w Arizonie, odszukuje miejsce, gdzie zrobiono zdjęcie, a potem zaczyna podążać tropami, które wiodą do jedynej osoby, która może udzielić jej odpowiedzi – swojej najlepszej przyjaciółki z poprzedniego życia.
Problem w tym, że dziewczyna zaginęła w tajemniczych okolicznościach ponad rok temu. A Grayson Joyce najwyraźniej miał z tym coś wspólnego.
fot. Freepik
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi