banner ad

Zygmunt Miłoszewski wyruszył z naukowcami w rejs badawczy na północ za koło podbiegunowe. Będzie zbierał materiały do nowej powieści

3 czerwca 2024

W poniedziałek z portu Dalmor w Gdyni wypłynął w 33-dniową ekspedycję badawczą statek r/v Oceanograf. Jednostka dotrze aż za północne koło podbiegunowe, do norweskiego miasta Bodø. Naukowcom na pokładzie towarzyszy autor powieści Zygmunt Miłoszewski.

W ciągu najbliższych tygodni statek Uniwersytetu Gdańskiego przeprawi się przez Morze Bałtyckie i Północne, aż w końcu wpłynie na wody Morza Norweskiego. Przez cały ten czas badania na pokładzie będzie prowadzić międzynarodowy zespół badawczy. „Można powiedzieć, że płyniemy na ostatniej fali Bałtyku, aby zobaczyć, jak daleko sięga wpływ naszego morza. Robimy to razem jako sojusz europejskich uniwersytetów SEA-EU, ale także jako polskie instytucje zajmujące się badaniami morskimi” – mówi prorektorka ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler z UG.

Jak informuje uczelnia, rejs zakłada prześledzenie rozprzestrzeniania się wód płynących z Bałtyku do Arktyki wraz ze zbadaniem losów zawartych w nich substancji chemicznych, potencjalnych zanieczyszczeń (np. mikroplastiku, metali ciężkich) i niesionych przez nie organizmów żywych.

Zygmunt Miłoszewski na pokładzie statku (fot. Alan Stocki/UG)

Wśród załogi znajduje się autor bestsellerowych powieści i laureat Paszportu „Polityki” Zygmunt Miłoszewski, który na swoim profilu na Facebooku przyznał, że „warto było pisać powieści marynistyczne, warto było żeglować oraz – co najważniejsze – warto było w słuchowisku o mieście Hel użyć nazwy 'Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego’ zamiast 'Fokarium'”, ponieważ „to było dla wielu ludzi bardzo ważne”. Dzięki temu zaprzyjaźnił się z Uniwersytetem Gdańskim i mógł zaokrętować się na r/v Oceanograf.

Miłoszewski tłumaczy, że podczas wyprawy będzie zbierał pomysły do trzeciego tomu serii z Zofią Lorentz zapoczątkowanej „Bezcennym”. Ma również prowadzić dziennik pokładowy, dzięki czemu przedstawi swoją perspektywę na działania naukowców, życie na statku oraz wszystkie inne wydarzenia z rejsu.

Katamaran v/s Oceanograf (fot. Alan Stocki/UG)

„Biorąc pod uwagę porę roku, po raz pierwszy zobaczę, jak słońce kręci się nad głową, czyli jaram się jak ten dzieciak, co to zawsze tak kochał powieści przygodowe, że aż sam zaczął je pisać” – przyznaje pisarz.

R/v Oceanograf wróci do Trójmiasta 5 lipca. W ciągu 33 dni katamaran przepłynie 2900 mil morskich, odwiedzi 5 miast i zatrzyma się na 15 przystankach badawczych.

[am]
fot. główna: Alan Stocki/UG

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy