Zygmunt Miłoszewski laureatem Paszportów Polityki 2014 w kategorii literatura

13 stycznia 2015

Zygmunt-Miloszewski-Paszport2014
Podczas uroczystej gali, która odbyła się dzisiaj wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Paszportów Polityki. Nagrodę w dziedzinie literatury otrzymał Zygmunt Miłoszewski za powieść „Gniew”.

W uzasadnieniu napisano, że Miłoszewski otrzymał Paszport Polityki za „stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych”.

Urodzony w 1976 roku autor, zadebiutował na łamach Polityki w 2004 roku opowiadaniem „Historia portfela”, nadesłanym na konkurs zorganizowany przez Jerzego Pilcha. Rok później ukazała się powieść grozy „Domofon”, a następnie w 2006 roku powieść dla dzieci „Góry Żmijowe” i pierwsza część trylogii kryminalnej o prokuratorze Szackim, czyli „Uwikłanie”. Powieść stała się bestsellerem i przyniosła mu Nagrodę Wielkiego Kalibru, na jej podstawie powstał też film. Angielski i francuski przekład „Uwikłania” zostały nie tylko zauważone, ale zebrały kilka nagród literackich za granicą. Za drugą część cyklu, rozgrywającą się w Sandomierzu, czyli za powieść „Ziarno prawdy”, Miłoszewski był nominowany do Paszportu Polityki w 2011 roku. Ekranizację tej powieści w reżyserii Borysa Lankosza zobaczymy w kinach jeszcze w tym miesiącu. W 2014 roku Miłoszewski opublikował kryminał „Gniew” zamykający serię.

To była już dwudziesta druga edycja Paszportów Polityki. Nagrody przyznane zostały w sześciu dziedzinach: film (Jan Komasa), teatr (Radosław Rychcik), sztuki wizualne (Jakub Woynarowski), muzyka poważna (Kwadrofonik), muzyka popularna (Pablopavo), literatura. Nadany został również honorowy tytuł Kreatora Kultury, który trafił w ręce Agnieszki Holland za szczególne osiągnięcia w krzewieniu polskiej kultury. W tym roku dodatkowo wręczono Nagrodę Specjalną. Przyznana ona została inicjatorom budowy Muzeum Historii Żydów Polskich i jego współtwórcom – Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny.

Paszporty Polityki co roku udowadniają, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne, a kapituła wybrała laureata w każdej kategorii.

fot. Leszek Zych

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy