banner ad

Zygmunt Miłoszewski laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2012

21 października 2012


„Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego otrzymało tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wyniki zostały ogłoszone podczas sobotniej Gali wręczenia Nagrody, stanowiącej główny punkt 8. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Zwycięzca otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza nagrodę w wysokości 25 000 złotych. Odbierając ją, powiedział, że od teraz będzie się starać jeszcze bardziej, aby zaliczyć hat-tricka (poprzednia powieść kryminalna Miłoszewskiego, „Uwikłanie”, również otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru).

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska powiedziała w laudacji, że coraz trudniej jest im podejmować decyzję, ponieważ z roku na rok kryminały są coraz lepsze. Wygrało „Ziarno prawdy”, bo ma dobrze zawiązaną i rozwiązaną intrygę osadzoną w ciekawych realiach.

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników, która powędrowała do Jakuba Szamałka za jego debiutancką powieść „Kiedy Atena odwraca wzrok”. Nagrodę wręczył Grzegorz Gauden z Instytutu Książki.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości przyznano dwóm pisarkom: Anne Holt i Kathy Reichs. Holt najpierw pracowała jako dziennikarka w telewizji i młodszy prokurator policji w Oslo, a następnie prowadziła własną praktykę adwokacką. W latach 1996-1997 była ministrem sprawiedliwości w Norwegii. Jako pisarka debiutowała w 1993 roku. Ma w dorobku 15 książek, a jej powieści kryminalne cieszą się wielką popularnością, są filmowane i tłumaczone na ponad trzydzieści języków. Reichs jest przykładem autora, który łączy karierę naukową (antropologa sądowego) z literacką. Pracowała między innymi w Rwandzie po wyniszczającej wojnie domowej na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Ds. Zbrodni w Rwandzie przy ONZ. Doglądała także prac w ramach Fundacji Antropologii w Gwatemali. Jest autorką bestsellerowej serii kryminałów z Temperance Brennan, na podstawie której powstał popularny serial „Kości”. Jej książki są tłumaczone na ponad trzydzieści języków.

Urodzony w 1976 roku Zygmunt Miłoszewski to prozaik i dziennikarz. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia portfela”, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy „Domofon” (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” (W.A.B. 2006). Powieść „Uwikłanie” (W.A.B. 2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na 5. Festiwalu Kryminału i zekranizowana w 2011 roku przez Jacka Bromskiego oraz przetłumaczona na język angielski. „Ziarno prawdy” jest kontynuacją „Uwikłania”.

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Janina Paradowska, Marcin Sendecki oraz Grzegorz Sowula. W tym roku do Nagrody nominowanych było dziewięciu autorów.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy