Zygmunt Miłoszewski laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru 2020

2 listopada 2020

Zygmunt Miłoszewski został wybrany tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej autorom kryminałów za całokształt twórczości. Będzie on trzecim polskim pisarzem, który otrzyma to wyróżnienie.

Zygmunt Miłoszewski to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy w Polsce i za granicą. Zdobył wiele nagród literackich, a jego książki tłumaczone są na kilkanaście języków. Międzynarodową sławę przyniosła mu trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim. Jest również działaczem społecznym oraz sekretarzem i współzałożycielem branżowego stowarzyszenia Unia Literacka.

Pośród licznych wyróżnień, które otrzymał, dwukrotnie znalazła się Nagroda Wielkiego Kalibru. Teraz wreszcie zostanie mu wręczona Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana wybitnym twórcom gatunku. Do tej pory to wyróżnienie trafiało głównie do zagranicznych twórców, m.in. Aleksandry Marininy, Borisa Akunina, Jeffery’ego Deavera, Jo Nesbø, Henninga Mankella, Tess Gerritsen czy Pierre’a Lemaitre’a. Polskich twórców doceniono dwukrotnie: w 2006 roku odebrała je Joanna Chmielewska, a rok później Marek Krajewski. Miłoszewski będzie więc trzecim pisarzem z naszego kraju z Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru.

Autor trylogii o prokuratorze Szackim otrzyma nagrodę podczas uroczystej gali, która odbędzie się online wieczorem w sobotę 7 listopada. Wcześniej tego samego dnia, o godz. 17:30, spotka się wirtualnie z czytelnikami w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który również w całości odbywa się w internecie. Rozmowę z laureatem poprowadzi Irek Grin.

[am]
fot. mat. prasowe EMG

Tematy: , ,

Kategoria: newsy