Zwiastun filmu biograficznego o młodości Astrid Lindgren. Premiera w kinach 5 października

11 września 2018


W sieci udostępniono polski zwiastun filmu biograficznego opowiadającego o młodości i początkach kariery pisarskiej ikony literatury młodzieżowej ? Astrid Lindgren. W rolę tytułową brawurowo wciela się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra”. Premiera „Młodości Astrid” zapowiedziana jest na 5 października.

W „Młodości Astrid” reżyserka Pernille Fischer Christensen ukazuje silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i wolności.

Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.

Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

„W dzieciństwie Astrid Lindgren była jedną z moich wielkich bohaterek. Jestem Dunką, ale dużą część dzieciństwa spędziłam w Smalandii (w południowej Szwecji), gdzie dorastała również pisarka. Doświadczyłam tej natury i krajobrazu, z którego ona pochodziła. Moja matka kochała dzieci i pracowała z dziećmi, była wielką fanką Astrid Lindgren. O jej książkach rozmawiałyśmy przez cały czas, byłyśmy z nimi bardzo związane. Astrid była pierwszą osobą, która dała mi egzystencjalne wykształcenie, te książki traktowały o dobru i złu, płci, odwadze, odpowiedzialności i wolności. To są ważne zagadnienia w rozmowach z dziećmi. Nie pamiętam swojego życia bez niej, Pippi zawsze tam była od czasu, gdy miałem 3 lub 4 lata, a może nawet wcześniej” ? opowiada reżyserka Pernille Fischer Christensen

Film prezentowany był na Gali Specjalnej ostatniego Berlinale. Zdobył również główną nagrodę na tegorocznym Transatlantyku. „Młodość Astrid” trafi do kin 5 października, a tymczasem poniżej możecie obejrzeć zwiastun tej produkcji:

Plakat promujący film biograficzny „Młodość Astrid”:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film, newsy