Zwiastun filmu biograficznego o J.R.R. Tolkienie

12 lutego 2019


Amerykańska wytwórnia Fox Searchlight opublikowała pierwszy zwiastun filmu biograficznego opowiadającego o życiu J.R.R. Tolkiena. W pisarza wciela się Nicholas Hoult, którego niedawno mogliśmy oglądać na ekranie w roli innego autora, J.D. Salingera.

Urodzony w Południowej Afryce, a dorastający w Anglii Tolkien zyskał nieśmiertelność za sprawą „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, książek, które znalazły swoje miejsce na regałach milionów czytelników. Wykreowanym przez pisarza bogatym światem Śródziemia inspirowali się tacy współcześni twórcy, jak George Lucas, James Cameron, George R.R. Martin czy, co oczywiste, Peter Jackson.

Zapowiadany na maj film ma opowiadać o życiowych doświadczeniach, które sprawiły, że Tolkien stworzył swoje przełomowe dzieło. Pokazane zostaną jego ciężkie dzieciństwo, dorastanie, pierwsza miłość, dramatyczne przeżycia na polu bitwy podczas I wojny światowej i ścieżka akademicka. Opublikowany właśnie zwiastun sugeruje, że film będzie przypominał „Marzyciela”, który opowiadał historię Jamesa Matthew Barriego, autora „Piotrusia Pana”, łącząc elementy biograficzne ze wstawkami ze świata fantasy wykreowanego przez pisarza. Czy to dobre posunięcie? O tym przekonamy się już niebawem.

„Tolkiena” wyreżyserował Dome Karukoski do scenariusza Davida Gleesona i Stephena Beresforda. Za produkcję odpowiadają Peter Chernin, Jenno Topping, David Ready i Kris Thykier. W filmie obok Nicholasa Houlta zobaczymy: Lily Collins, Colma Meaneya, Anthony’ego Boyle’a, Patricka Gibsona, Toma Glynna-Carneya, Craiga Robertsa, Laurę Donnelly, Genevieve O’Reilly, Pam Ferris i Dereka Jacobiego.

Pierwszy zwiastun filmu biograficznego „Tolkien”:

Plakat promujący film „Tolkien”:

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: film, newsy