banner ad

Zwiastun filmu biograficznego „Mary Shelley” z Elle Fanning w roli głównej

13 kwietnia 2018


Elle Fanning stanęła przed możliwością zagrania jednej z ciekawszych ról w swojej karierze. Aktorka wcieliła się w postać pisarki Mary Shelley w filmie opowiadającym o życiu twórczyni „Frankensteina”. Do sieci trafił właśnie zwiastun tej produkcji.

Życie Mary Shelley stanowi dobry materiał na film. Jej matka zmarła z powodu zakażenia połogowego tuż po narodzinach dziewczynki. Choć otrzymała niewielkie formalne wykształcenie, o jej edukację zadbał ojciec, myśliciel i publicysta polityczny. Kiedy miała 15 lat, opisał ją jako „niezwykle odważną, nieco władczą i aktywną umysłowo. Jej pragnienie zdobywania wiedzy jest wspaniałe, a wytrwałość we wszystkim, czego się podejmuje, prawie niezachwiana”.

Film skupi się na nieco późniejszym okresie, gdy jako szesnastolatka Mary poznała poetę-filozofa Percy’ego Shelleya. Zaczęli się potajemnie spotykać. Ich romans był skandalem w tamtych czasach. Percy był już wówczas żonatym mężczyzną i ojcem dwóch córek. Aby kontynuować związek, Mary musiała uciec z domu i wraz z ukochanym wyjechała do Europy. To właśnie związek z Shelleyem miał decydujący wpływ na nią jako pisarkę, dlatego wiele miejsca w filmie poświecono również okolicznościom powstania i wydania „Frankensteina”. Bo trzeba wiedzieć, że w tamtych czasach kobietom nie było łatwo publikować swoje dzieła. Pierwsze wydanie książki ukazało się anonimowo, przez co wielu recenzentów uważało, że jej autorem jest Percy Shelley. Mary musiała udowadniać, że jest to jej własna praca i dopiero później zdołała wywalczyć zamieszczenie nazwiska na tytułowej stronie.

W filmie obok Elle Fanning, która wciela się w Mary, zobaczymy Douglasa Bootha (Percy Shelley), Stephena Dillane’a (William Godwin), Toma Sturridge’a (Lord Byron), Bena Hardy’ego (John Polidori), Maisie Williams (Isabel Baxter) i Joanne Froggatt (Mary Jane Clairmont).

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Mary Shelley”. Światowa premiera obrazu zapowiedziana jest na 25 maja:

Plakat promujący film „Mary Shelley”:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film, newsy