Zrób sobie przerwę na poezję. Utwory 18 twórców przeczytamy bezpłatnie w ramach 7. edycji akcji „Wiersze w mieście”

20 kwietnia 2023

W czwartek 20 kwietnia rusza siódma odsłona akcji „Wiersze w mieście”. 18 utworów z różnych krajów i regionów Europy będzie można znaleźć w przestrzeni publicznej Warszawy, a także poznać bezpłatnie w internecie. Akcja trwa do 21 maja.

Jak wyglądałaby rzeczywistość, gdyby zamiast przerw na reklamę były przerwy na wiersze? Czy mielibyśmy więcej otwartości wobec świata i siebie nawzajem? Możemy się o tym przekonać, przyłączając się do akcji „Wiersze w mieście”. Hasłem tegorocznej odsłony inicjatywy oraz motywem przewodnim udostępnionych utworów jest „Przerwa”.

„Przerwa bywa przyjemna, pozwala odpocząć od obowiązków, nabrać sił. Bywa też gwałtowna, jak przerwana wpół wypowiedź, rozmowa czy relacja, której zakończenia nie chcemy. Albo złowieszcza, jak wtedy, gdy trzeba wszystko przerwać i walczyć o wolność lub uciekać z kraju ogarniętego wojną. Tegoroczne wiersze pokazują różnorodność podejść zarówno do hasła przewodniego, jak i do samej poezji” – mówi kuratorka projektu, poetka Natalia Malek, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia.

Podczas akcji zaprezentowanych zostanie 18 wierszy europejskich twórców. Do tytułowej przerwy – czasem dość przewrotnie – odniosą się autorki i autorzy z Austrii, Estonii, Flandrii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz tworzący w językach Kraju Basków, Galicji, Krain Katalońskich i Ziemi Mirandyjskiej. A czytelnicy w całej Polsce poznają różne oblicza najnowszej poezji europejskiej i wyzwania, z jakimi mierzą się jej twórcy. Wiersze będą dostępne w polskich przekładach, opracowanych przez utytułowanych tłumaczy poezji w kraju oraz w językach narodowych.

Przez cały miesiąc, od 20 kwietnia do 21 maja, utwory przeczytamy w przestrzeni publicznej Warszawy, na stronie akcji i na wystawie przy warszawskiej siedzibie Rumuńskiego Instytutu Kultury, a także posłuchamy w specjalnym podcaście w serwisie Spotify. Regularnie będziemy też udostępniać kolejne z nich na naszym profilu na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Akcji popularyzującej europejską poezję towarzyszy inicjatywa #przerwanawiersze. Organizatorzy zachęcają, by znaleźć czas na wiersz w dowolnym momencie dnia. W chwili stresu oderwać się od pracy i zanurzyć w poezję, podczas zakupów przystanąć i przeczytać fragment ulubionego utworu, spacerując – posłuchać poetyckiego podcastu. Nie śledzić newsów ze świata czy mediów społecznościowych, a zamiast tego przez kilka minut skoncentrować się wyłącznie na poezji, poczuć słowo, frazę, wers. Twórcy akcji przekonują, że odkrywanie warstwowej, „cebulowej” struktury wiersza to doskonałe ćwiczenie z uważności, której brakuje w codziennym życiu. Warto zwolnić tempo, skupić się na wrażeniach, jakie wywołuje poezja, zapytać innych o odczucia.

Wierszy będzie też można posłuchać na żywo i porozmawiać ze współczesnymi poetami. W piątek 21 kwietnia o godzinie 18:00 w księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego przy ul. Foksal 17 w Warszawie odbędzie się spotkanie inauguracyjne „Wierszy w mieście”. Wezmą w nim udział: kuratorka Natalia Malek, Dominik Bielicki, poeta i matematyk znany ze swojego zainteresowania miejskością, autor m.in. książki „Pawilony” i laureat Nagrody Literackiej Gdynia, oraz Tomasz Bąk, poeta i ekonomista, autor m.in. książki „Utylizacja. Pęta miast”, uhonorowany m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Tradycyjnie już miłośnicy poezji z całej Polski będą mogli wziąć udział w konkursach i akcjach specjalnych, które będą się odbywały w kanałach społecznościowych „Wierszy w mieście”.

Akcja organizowana jest przez europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC oraz miasto stołeczne Warszawa. Partnerem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy