Znany dziennikarz i autor powieści Mariusz Z. zatrzymany przez policję. Usłyszał zarzut gwałtu, ale nie przyznaje się do winy

14 stycznia 2022

Warszawska policja zatrzymała i przewiozła do prokuratury Mariusza Z., byłego redaktora naczelnego „Super Expressu” i „Przekroju”, autora kilku powieści. Prokuratura postawiła mu zarzut gwałtu.

Jak poinformował na Facebooku dziennikarz i pisarz Piotr Krysiak, Mariusz Z. został zatrzymany w czwartek nad ranem w hotelu swojego znajomego, gdzie akurat przebywał. Przewieziono go kilkaset kilometrów do warszawskiej prokuratury, gdzie po południu usłyszał zarzut gwałtu. „Jak dowiedziałem się nieoficjalnie, Mariusz Z. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. W prokuraturze czekała już na niego jego prawniczka” – dodał Krysiak.

W piątek Mariusz Z. został doprowadzony do sądu na posiedzenie aresztowe, na którym zapadnie decyzja o jego ewentualnym tymczasowym aresztowaniu. Za gwałt grozi mu 12 lat więzienia.

Mariusz Z. od początku lat 80. związany jest z prasą. Był dziennikarzem warszawskiej „Kultury”, później mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pełnił funkcję komentatora dziennika „The Detroit Free Press”. Po powrocie do Polski został współredaktorem naczelnym dwutygodnika „Komputer Świat”, a następnie redaktorem naczelnym „Super Expressu” i „Przekroju”. Prowadził również program publicystyczny w Polsacie.

Czytelnicy znają go z kilku książek prozatorskich. Zadebiutował obszerną powieścią toczącą się w Polsce i USA, wśród przedstawicieli pokolenia dorastającego w czasach Gomułki, przeżywającego dramat stanu wojennego i samotność emigracji. Napisał też książkę dla dzieci i trylogię kryminalną.

AKTUALIZACJA, 14.01.2022, 14:25

Jak informuje PAP, wobec oskarżonego zasądzono warunkowy areszt na trzy miesiące. Oznacza to, że jeśli w ciągu dwóch tygodni wpłaci poręczenie majątkowe (które wynosi 500 tysięcy złotych), to zostanie wypuszczony. Do zdarzenia, o które oskarżany jest Mariusz Z., miało dojść w Warszawie w 2020 roku.

[am]
fot. zdjęcie ilustracyjne: Policja.gov.pl

Tematy: , ,

Kategoria: newsy