Znani pisarze zachęcają do legalnego czytania e-booków. Ruszyła kampania edukacyjna na temat piractwa
Znani autorzy i dziennikarze, m.in. Anna Dziewit-Meller, Katarzyna Bonda, Mariusz Szczygieł czy Stefan Darda, zachęcają do legalnego czytania e-booków. Pod hasłem „Czytam legalnie, a Ty?” ruszyła kampania edukacyjna Virtualo podejmująca temat walki ze zjawiskiem e-piractwa w Polsce.
Siedząc w sali kinowej, zapewne wielokrotnie mieliście okazję wysłuchać na ekranie aktorów dziękujących za wybór legalnego źródła dostępu do filmu i zachęcających do tego innych. Tropem kampanii Legalnej Kultury poszedł sklep Virtualo, dochodząc do wniosku, że najskuteczniej do czytania legalnych e-booków zachęcą autorzy tychże książek.
Z badań przeprowadzonych przez Virtualo i Instytut Nauk Ekonomicznych Grape UW wynika, że nawet 50 procent e-czytelników może pozyskiwać e-booki z nielegalnych źródeł. Stąd też pomysł na kampanię edukacyjną, która uświadomi czytelnikom, co można zrobić z zakupioną książką cyfrową, aby nie łamać prawa. „Piractwa e-booków nie da się wyeliminować, ale można próbować zmniejszyć jego skalę poprzez systemowe działania, polegające z jednej strony na edukacji, a z drugiej strony na egzekwowaniu prawa. Obecnie edukacja na temat poszanowania praw autorskich w zasadzie nie istnieje” – tłumaczy Virtualo i bierze sprawy w swoje ręce.
Podobnie jak kampania Legalnej Kultury dociera do odbiorców w miejscach, gdzie zwykle mogą zobaczyć filmy, Virtualo prowadzi akcję pod hasłem „Czytam legalnie, a Ty?” w świecie mediów cyfrowych, gdzie mamy dostęp do e-booków: na portalach społecznościowych czy w blogosferze. W ramach akcji udostępniona została dedykowana strona, pod adresem: http://virtualo.pl/legalne_ebooki, na której znajdą się najważniejsze informacje dotyczące legalnego użytkowania e-booków, zobrazowane materiałami infograficznymi oraz filmem z debaty „Piractwo e-booków w Polsce”, która odbyła się 14 marca tego roku.
Co tydzień w mediach społecznościowych będzie udostępniane użytkownikom jedno tematyczne wyzwanie, mające zachęcić do prezentowania swoich zdjęć przedstawiających, jak czytamy legalnie w różnych sytuacjach, opisane odpowiednimi hashtagami. Na tej podstawie powstanie lista tagów i zdjęć promujących legalne czytanie. Co tydzień autor najlepszego zdjęcia otrzyma czytnik PocketBook Touch Lux.
W akcję zaangażowali się także blogerzy, którzy przygotują własne filmiki lub wpisy zachęcające do walki z piractwem, nominują również kolejne osoby do wykonania tego samego zadania. W ten sposób będą zachęcali Internautów do dyskusji na temat legalnego czytania e-booków.
TweetKategoria: newsy