Znamy zwycięzców plebiscytu Sportowa Książka Roku 2019

19 lutego 2020


31 stycznia 2020 roku zakończyła się kolejna edycja Plebiscytu Sportowa Książka Roku. Czytelnicy po raz siódmy wybierali najlepsze publikacje polskiego rynku literatury sportowej, który nieustannie dostarcza nowe, ciekawe lektury.

Biografie znakomitych polskich i zagranicznych sportowców ? Roberta Kubicy, Otylii Jędrzejczak, Sebastiana Mili, Haliny Konopackiej, Janusza Kuliga, Christo Stoiczkowa czy Roberto Baggio. Smakowite kąski z zakresu sportowej historii, opowieść o piłkarskim śląsku podczas wojny a nawet komiks o nowojorskim maratonie. To tylko niektóre pozycje, które zdobyły nominacje do Sportowej Książki Roku.

Najlepszą polską sportową książką 2019 roku czytelnicy wybrali „Niezniszczalnego. Niesamowitą historię Roberta Kubicy” Cezarego Gutowskiego i Aldony Marciniak (wyd. Ringier Axel Springer Polska). „Mało jest książek przełamujących tezę, zgodnie z którą nie powinno się spisywać biografii czynnych sportowców, bo zwyczajnie nie wychodzą z tego dobre opowieści. Cezaremu Gutowskiemu i Aldonie Marciniak się to udało ? 'Niezniszczalny’ to dobrze skonstruowana podróż po życiu jednego z najbardziej niezłomnych sportowców tego wieku nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Jako się rzekło ? człowieka niezniszczalnego. Dosłownie i w przenośni” ? piszą organizatorzy plebiscytu.

Najlepszą zagraniczną sportową książką 2019 roku czytelnicy wybrali publikację „Calcio. Historia włoskiego futbolu” Johna Foota (wyd. Sine Qua Non). „Głównym zadaniem 'Calcio’ miało być pokazanie piłkarskich Włoch w taki sam sposób, w jaki patrzymy na osoby, które kochamy ? nie tylko z ich najlepszej strony, ale również z ich przywarami i niedoskonałościami. Z tym, co nas w nich irytuje, ale jednocześnie intryguje i zachęca do dalszego pogłębiania tej relacji. Calcio, choć często przypudrowane geniuszem wielkich zawodników najlepsze jest bez makijażu. Ten zmywa ta doskonała publikacja” ? komentują organizatorzy plebiscytu.

Dodatkowo, jak w poprzednich latach, w osobnych kategoriach najlepsze książki piłkarskie, biograficzne, historyczne, górskie i motoryzacyjne wybierali eksperci związani z rynkiem wydawniczym i sportem. W tegorocznym jury zasiadali Krzysztof Baranowski (Sportowa Książka Roku), Tomasz Smokowski (Kanał Sportowy), Michał Kołodziejczyk (laureat nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego), Jerzy Filipiuk (Dziennik Polski), Leszek Jarosz (TVP Sport), Paweł Czado (Gazeta Wyborcza Katowice) czy Bartek Dobroch (zdobywca zeszłorocznej statuetki Górskiej Sportowej Książki Roku za biografię Andrzeja Hajzera).

Eksperci uznali, że tytuł autora „najlepszej biografii” powinien otrzymać Dominik Szczepański za książkę „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (wyd. Agora) będącą ciekawą, reporterską opowieścią o himalaiście, który zmarł na górze Nanga Parbat na początku 2018 roku. Najlepszą książką górską została „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet” Anny Kamińskiej (Wydawnictwo Literackie), opowiadająca o Halinie Krüger-Syrokomskiej, jednej z najwybitniejszych polskich taterniczek, alpinistek i himalaistek, pierwszej Europejce, która weszła na ośmiotysięcznik. W dziedzinie motoryzacji najlepiej wypadła książka „Grand Prix Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie” Malcolma Folleya (wyd. Arena), będąca zbiorem opowieści i wspomnień ludzi związanych blisko z tym wyścigiem. Znakomitą książkę „Calcio. Historia włoskiego futbolu” Johna Foota docenili nie tylko czytelnicy, ale też jurorzy, wręczając jej aż dwie nagrody ? dla najlepszej książki piłkarskiej i najlepszej książki historycznej. Ze względu na tematykę i wydźwięk społeczny postanowiono przyznać dodatkowe wyróżnienie książce „Wisła w ogniu” Szymona Jadczaka.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy