banner ad

Znamy wyniki plebiscytu Bestsellery Empiku 2017

7 lutego 2018


Już wiemy, które książki, filmy, płyty i gra były najchętniej wybierane przez Polaków w minionym roku ? największy plebiscyt kulturalny w kraju został rozstrzygnięty. Wczoraj odbyła się gala Bestsellerów Empiku 2017, którą uświetniły występy polskich i zagranicznych gwiazd muzyki.

O tym, kto zostanie laureatem za 2017 rok, zadecydowały aż 33 miliony głosów ? Bestsellery to wynik całorocznych wyborów klientów salonów Empik i Empik.com. Każdy zakup to jeden oddany głos. Statuetki zostały przyznane w jedenastu kategoriach dla najlepiej sprzedających się tytułów, które ukazały się w 2017 roku: pięciu literackich, dwóch muzycznych, trzech filmowych i dla gry multimedialnej. W styczniu odbyło się także głosowanie internautów na Wydarzenie Roku ? specjalną dodatkową kategorię plebiscytu.

W kategoriach książkowych rok 2016 należał do pań, natomiast rok 2017 zakończył się triumfem panów: w kategorii „literatura polska” miejsce Katarzyny Grocholi zajął Zygmunt Miłoszewski z powieścią niekryminalną „Jak zawsze”. O tytuł najpopularniejszej książki z laureatem walczyły m.in. powieści młodych prawników: Remigiusza Mroza oraz Pauliny Świst ? tajemniczej debiutantki z Wrocławia, która przebojem weszła na rynek, publikując dwa kryminały z wątkami sensacyjnym i erotycznym.

W kategorii „literatura zagraniczna” po roku Hanyi Yanagihary nastąpił kolejny, czwarty już w historii nagród Empiku, rok Dana Browna ? tym razem statuetkę otrzymał za powieść „Początek”. Pisarza nie było na ceremonii, ale przesłał wiadomość wideo z podziękowaniami. Nagrodę w jego imieniu odebrała wydawczyni Sonia Draga.

Wśród nominowanych książek dla młodzieży pojawiły się medialne tytuły autorów, których utwory były wcześniej przenoszone na duży ekran. Wygrała tymczasem powieść „Światło” Jaya Ashera ? pisarza, którego „13 powodów” zekranizowano jako serial (stał się on wielkim hitem platformy Netflix). Nagrodę odebrali właściciele wydawnictwa Rebis, Grażyna i Tomasz Szponderowie

Na półce z literaturą faktu najlepiej poradził sobie tytuł, który wywołał w mediach dużo dyskusji, czyli „Macierewicz i jego tajemnice” ? pierwsza dokumentalna książka Tomasza Piątka (tak, tego samego, który napisał wcześniej m.in. głośną „Heroinę”, antythriller „Bagno” oraz eksperymentalny cykl fantasy „Ukochani poddani cesarza”).

I wreszcie Nela Mała Reporterka, która trzeci rok z rzędu zdobyła tytuł Bestsellera Empiku w tej samej kategorii: książka dla dzieci. W tym roku liczyły się tylko dwie serie: dwa tomy „Dziennika Cwaniaczka”, który wygrał w roku 2014, oraz trzy książki Neli o podróżach. Najchętniej wybieraną przez młodych czytelników okazała się publikacja „Nela i skarby Karaibów”.

Zwycięzcy Bestsellerów Empiku 2017 w pozostałych kategoriach to:

Muzyka polska: „Mój dom” ? Kortez,
Muzyka zagraniczna: „Divide” ? Ed Sheeran,
Film polski: „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” ? reż. Patryk Vega,
Film zagraniczny: „Przełęcz ocalonych” ? reż. Mel Gibson,
Film dla dzieci: „Vaiana: Skarb oceanu” ? reż. Ron Clements i John Musker,
Gra: „FIFA 18”,
Wydarzenie Roku: „Twój Vincent” ? reż. Dorota Kobiela i Hugh Welchman.

Poniżej możecie zobaczyć garść zdjęć z gali wręczania Bestsellerów Empiku 2017. Wśród gości byli również przedstawiciele świata literatury:

fot. Teodor Klepczynski

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy