Znamy tytuł i fabułę szóstego tomu „Millennium”!

7 marca 2019


Ujawniono tytuł i fabułę szóstego tomu sagi kryminalnej „Millennium”. Będzie to trzecia i ostatnia powieść w serii napisana przez Davida Lagercrantza. Tematem książki mają być między innymi rosyjskie fabryki trolli internetowych i to, co autor nazywa nowym populizmem.

Szósta część „Millennium” nosi tytuł „Hon som m?ste dö” (ze szw. „Ta, która musi umrzeć”). Akcja zawiązuje się, gdy w parku w Sztokholmie znalezione zostają zwłoki bezdomnego, któremu amputowano palce u rąk i nóg. Doktor Fredrika Nyman podejrzewa, że to ??coś więcej niż tylko tragiczna śmierć, dlatego kontaktuje się z Mikaelem Blomkvistem. Blomkvist nie jest szczególnie zainteresowany sprawą i prosi o pomoc Lisbeth Salander. Ta jednak przebywa w Moskwie ze swoją siostrą Camillą.

Fabuła powieści kręci się wokół politycznych skandali, machinacji władz związanych z badaniami DNA, wypraw himalajskich i zorganizowanych sieci internetowych, których korzenie sięgają rosyjskiej fabryki trolli. „Koszmary, jakie Stieg Larsson miał na temat naszego społeczeństwa targanego przez nietolerancję i ksenofobię, stały się rzeczywistością; światem horroru, w którym rasistowski prezydent Stanów Zjednoczonych jest oklaskiwany przez internetowy tłum wspierany przez rosyjskie fabryki trolli, a w Europie zyskują na popularności partie ksenofobiczne” ? skomentował autor książki w rozmowie z gazetą „Dagens Nyheter”.

„Ta, która musi umrzeć” to trzecia i ostatnia powieść w serii napisana przez Lagercrantza (po „Co nas nie zabije” i „Mężczyźnie, który gonił swój cień”). Pisarz już wcześniej zapowiadał, że po ukończeniu trzeciej części chce skupić się na własnych projektach. Kontynuacje kryminalnej sagi Stiega Larssona osiągnęły wysokie nakłady i zostały sprzedane do 47 krajów. Sukces wróży się również najnowszej, szóstej odsłonie. W Polsce książkę tradycyjnie opublikuje Wydawnictwo Czarna Owca. Światowa premiera zapowiedziana jest na 22 sierpnia.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę książki „Ta, która musi umrzeć”:

[am]
fot. Waterstones

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy