Znamy siódemkę finalistów nominowanych do Nagrody Nike 2018

7 września 2018


Aż trzy tomy poezji, dwa tomy opowiadań, biografia oraz eseje – to siódemka książek-finalistek jednego z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce, czyli Nagrody Nike. W tym roku statuetka zostanie wręczona po raz 22. Laureata Nagrody Nike poznamy w niedzielę, 7 października.

Finałową siódemkę zaprezentowały dziś „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl. Wybór, którego dokonało jury, odzwierciedla najciekawsze zjawiska w literaturze polskiej ubiegłego roku. Tegoroczny, 22. już finał Nagrody Literackiej Nike wydaje się bardziej różnorodny i zaskakujący niż poprzednie. W gronie nominowanych znaleźli się finaliści Nike z lat poprzednich, a także – co zdarza się rzadko – debiutanci.

Oto siódemka finalistów Nagrody Literackiej Nike 2018:

– Anna Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”; wyd. Czarne (biografia)

– Wojciech Bonowicz „Druga ręka”; wyd. a5 (poezja)

– Mikołaj Grynberg „Rejwach”; wyd. Nisza (opowiadania)

– Jerzy Kronhold „Stance”; wyd. Convivo (poezja)

– Ewa Lipska „Pamięć operacyjna”; Wydawnictwo Literackie (poezja)

– Paweł Sołtys „Mikrotyki”; wyd. Czarne (opowiadania)

– Marcin Wicha „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”; wyd. Karakter (esej)

Wyboru dokonało jury w składzie: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący).

Laureata Nagrody Nike 2018 poznamy 7 października. Decyzję o jego wyborze jury podejmie w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych i statuetkę. Fundatorami wyróżnienia są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Laureatem Nike w 2017 roku został Cezary Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów”.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy