banner ad

Znamy nominowanych do „Pióra Fredry” dla Najlepszej Książki 2017 roku

14 listopada 2017


14 listopada odbyły się obrady jury tegorocznej edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Spośród nadesłanych tytułów jury wybrało pięciu nominowanych, wśród których znajduje się przyszły laureat. Kto ma szansę zdobyć nagrodę?

Konkurs cieszył się jeszcze większym powodzeniem niż rok temu: zgłoszono do niego aż 153 tytuły z 48 wydawnictw. Jury w składzie: przewodniczący ? prof. Marcin Cieński (Uniwersytet Wrocławski), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław), prof. Christos Mandzios (ASP Wrocław), Marta Mizuro (krytyczka literacka, publicystka miesięcznika „Odra”) i Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”) wyróżniło nominacjami do nagrody następujących wydawców:

? Wydawnictwo Karakter (za książkę Piotra Rypsona „Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm”),
? Wydawnictwo Marginesy (za książkę Simony Kossak „O ziołach i zwierzętach”),
? Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków (za książkę Miljenko Jergovića „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, wybór i przekład Magdalena Petryńska”),
? Wydawnictwo Literackie (za książkę Marcina Świetlickiego „Autobiografia. Nieprzysiadalność. Rozmawia Rafał Księżyk”),
? Wydawnictwo Ezop (za książkę Małgorzaty Frąckiewicz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia”).

Na jedną z tych książek czeka prestiżowy tytuł Książka Roku i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają pamiątkowe statuetki Pióra Fredry oraz zestawy ekskluzywnych piór ufundowane przez firmę Nova Pióra Polskie. Wszystkie statuetki są autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak.

Pióro Fredry to jedna z najważniejszych w Polsce nagród dla wydawców i jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

Przyznawany we Wrocławiu prestiżowy tytuł Książki Roku, który zdobywa laureat Pióra Fredry, już na stałe wpisał się na listę najważniejszych branżowych wyróżnień. Znajduje również uznanie wśród czytelników, którzy z zaciekawieniem sięgają po książki nominowane i nagrodzone w konkursie. Laureata poznamy już za nieco ponad dwa tygodnie, 30 listopada o godz. 18:30, podczas uroczystej gali w ramach 26. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Wszystkie nominowane publikacje będą dostępne na targach do kupienia.

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 30 listopada-3 grudnia w Hali Stulecia.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy