Znamy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2019
17 kwietnia podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do siódmej edycji nagrody imienia noblistki. Poznajcie twórców najlepszych tomów poetyckich napisanych w języku polskim, które ukazały się w ubiegłym roku.
W 2019 roku do nagrody zostało zgłoszonych 200 książek poetyckich. Kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia) nominowała spośród nich następujące tomy:
- Kamila Janiak „Wiersze przeciwko ludzkości” (wyd. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Staromiejski Dom Kultury). „Ta poezja przypomina kwas, który drąży i wypala” – napisała jurorka nagrody Dorota Walczak-Delanois.
- Piotr Janicki „Psia książka” (wyd. j). „To jest poezja przeciwko dążeniu do puenty, konwencji, strukturze” – napisała jurorka nagrody Alina Świeściak.
- Marzanna Bogumiła Kielar „Nawigacje” (wyd. Znak). „To jest poezja zbudowana na kontraście między krwią i lodem” – napisał juror nagrody Wojciech Ligęza.
- Robert Król „Polka” (wyd. Mikrooficyna Ówże). „Król wybiera poemat i nawiązuje do romantyzmu. Ale u niego jest porządne stąpanie po ziemi” – napisał juror nagrody Xavier Farré.
- Marta Podgórnik „Mordercze ballady” (wyd. Biuro Literackie). „Można czytać nową książkę Marty Podgórnik, traktując ją jako zbiór tekstów rozprawiających się z romantycznymi i popkulturowymi kliszami, kreujących nowy model ironicznej i – powiedzmy – okrutnej 'ballady panieńskiej’. Oto mieszanka firmowa, kwintesencja pewnego stylu, który w tej książce, jak sądzę, wznosi się na wyżyny. 'Mordercze ballady’ są ciosem zadanym kulturowej i wierszowej normie związanej z balladą” – napisał juror nagrody Karol Maliszewski.
Nazwisko laureata lub laureatki zostanie ogłoszone 9 czerwca 2019 podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Uhonorowany nią twórca otrzyma 100 000 złotych oraz statuetkę.
W poprzednich latach Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013), Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014), Roman Honet za tom „świat był mój” i Jacek Podsiadło za tom „Przez sen” (2015), Jakub Kornhauser za tom „Drożdżownia” i Uroš Zupan za tom „Niespieszna żegluga” (2016) oraz Marcin Sendecki za tom „W” (2017), Julia Fiedorczuk za tom „Psalmy” i Linn Hansén za tom „Przejdź do historii” (2018).
fot. zbiorcza: (1,2) archiwum autorów, (3) Jarosław J. Jasiński, (4) Wiktoria Dalach, (5) Kuba Ociepa
TweetKategoria: newsy