Znamy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2019

17 kwietnia 2019


17 kwietnia podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do siódmej edycji nagrody imienia noblistki. Poznajcie twórców najlepszych tomów poetyckich napisanych w języku polskim, które ukazały się w ubiegłym roku.

W 2019 roku do nagrody zostało zgłoszonych 200 książek poetyckich. Kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia) nominowała spośród nich następujące tomy:

  • Kamila Janiak „Wiersze przeciwko ludzkości” (wyd. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Staromiejski Dom Kultury). „Ta poezja przypomina kwas, który drąży i wypala” – napisała jurorka nagrody Dorota Walczak-Delanois.
  • Piotr Janicki „Psia książka” (wyd. j). „To jest poezja przeciwko dążeniu do puenty, konwencji, strukturze” – napisała jurorka nagrody Alina Świeściak.
  • Marzanna Bogumiła Kielar „Nawigacje” (wyd. Znak). „To jest poezja zbudowana na kontraście między krwią i lodem” – napisał juror nagrody Wojciech Ligęza.
  • Robert Król „Polka” (wyd. Mikrooficyna Ówże). „Król wybiera poemat i nawiązuje do romantyzmu. Ale u niego jest porządne stąpanie po ziemi” – napisał juror nagrody Xavier Farré.
  • Marta Podgórnik „Mordercze ballady” (wyd. Biuro Literackie). „Można czytać nową książkę Marty Podgórnik, traktując ją jako zbiór tekstów rozprawiających się z romantycznymi i popkulturowymi kliszami, kreujących nowy model ironicznej i – powiedzmy – okrutnej 'ballady panieńskiej’. Oto mieszanka firmowa, kwintesencja pewnego stylu, który w tej książce, jak sądzę, wznosi się na wyżyny. 'Mordercze ballady’ są ciosem zadanym kulturowej i wierszowej normie związanej z balladą” – napisał juror nagrody Karol Maliszewski.

Nazwisko laureata lub laureatki zostanie ogłoszone 9 czerwca 2019 podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Uhonorowany nią twórca otrzyma 100 000 złotych oraz statuetkę.

W poprzednich latach Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013), Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014), Roman Honet za tom „świat był mój” i Jacek Podsiadło za tom „Przez sen” (2015), Jakub Kornhauser za tom „Drożdżownia” i Uroš Zupan za tom „Niespieszna żegluga” (2016) oraz Marcin Sendecki za tom „W” (2017), Julia Fiedorczuk za tom „Psalmy” i Linn Hansén za tom „Przejdź do historii” (2018).

fot. zbiorcza: (1,2) archiwum autorów, (3) Jarosław J. Jasiński, (4) Wiktoria Dalach, (5) Kuba Ociepa

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy