Znamy nominowanych do Nagrody im. Janusza Zajdla za 2018 rok

29 kwietnia 2019


Podczas zakończonego w niedzielę festiwalu fantastyki Pyrkon 2019 Związek Stowarzyszeń „Fandom Polski” ogłosił nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla dla najlepszej powieści i opowiadania w dziedzinie fantastyki z 2018 roku.

Przyznawana co roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla ma charakter plebiscytu: nominowanych wyłaniają czytelnicy fantastyki z całego kraju, wskazując od jednego do pięciu utworów w kategoriach „powieść” i „opowiadanie”, które ukazały się w poprzednim roku kalendarzowym. Dzieła z największą liczbą głosów automatycznie zdobywają nominację do nagrody. Spośród nich uczestnicy Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon wybiorą w sierpniu laureatów.

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii „powieść” znalazło się 88 tekstów 77 autorów wydane przez 33 wydawnictwa. Nominowane powieści wskazywało od 7 do 15% głosujących. W kategorii „opowiadanie” zgłoszono 232 utwory 138 autorów, które ukazały się w 78 antologiach, zbiorach i czasopismach. Nominowane opowiadania wskazało od 4 do 8% głosujących.

W kategorii „powieść” w gronie nominowanych znalazły się następujące utwory:

 • „Woda na sicie” Anny Brzezińskiej (wyd. Wydawnictwo Literackie)
 • „Triskel. Gwardia” Krystyny Chodorowskiej (wyd. Uroboros)
 • „Sente” Michała Cholewy (wyd. War Book)
 • „Małe Licho i tajemnica niebożątka” Marty Kisiel (wyd. Wilga)
 • „Toń” Marty Kisiel (wyd. Uroboros)
 • „Spektrum” Martyny Raduchowskiej (wyd. Uroboros)
 • „Każde martwe marzenie” Roberta M. Wegnera (wyd. Powergraph)

W kategorii „opowiadanie” szansę na statuetkę mają:

 • „Dzikie stworzenia” Krystyny Chodorowskiej („Esensja” nr 2 /CLXXIV/, marzec 2018)
 • „Jeden spalony rzut” Krystyny Chodorowskiej („Skafander i melonik”, wyd. Śląski Klub Fantastyki)
 • „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn („Skafander i melonik”, Śląski Klub Fantastyki)
 • „Moloch” Macieja Kaźmierczaka („Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018”, wyd. Phantom Books)
 • „Pierwsze słowo” Marty Kisiel („Pierwsze słowo”, wyd. Uroboros)

„W zeszłym roku ukazało się ponad 100 powieści i ponad 500 opowiadań polskich twórców szeroko rozumianej fantastyki. Te liczby pokazują, jakim osiągnięciem jest znalezienie się na liście nominowanych do nagrody. W związku z tym zachęcamy wszystkich czytelników polskiej fantastyki, zarówno tych wytrawnych, jak i tych początkujących, żeby potraktowali wyniki pierwszej części przyznawania nagrody za 2018 rok jako czytelniczą wskazówkę i rekomendację. Warto sięgać po utwory, które zdobyły nominacje do nagrody, bo to jest po prostu dobra polska fantastyka” ? powiedział podczas ogłoszenia nominowanych Paweł Ostrowski, prezes Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski”.

Laureatów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018 poznamy podczas konwentu Polcon, który odbędzie się w sierpniu w Białymstoku.

[am]
fot. Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla/FB

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy