Znamy nominowanych do nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie 14. MFO

24 września 2018


Poznaliśmy nazwiska piętnastki nominowanych do nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta”, organizowanym w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, który co roku odbywa się we Wrocławiu.

Przeprowadzany w ramach festiwalu konkurs na opowiadanie to wyjątkowa szansa dla wszystkich pisarzy przed debiutem. W tym roku zgłosiło się ponad 290 autorów mieszkających w Polsce, ale również m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Hongkongu

Daniel Odija, kurator tegorocznego konkursu, nominował do nagrody głównej piętnaście tekstów. Jak pisarz zauważył, „ostatni bankiet prezydenta” nie był łatwym tematem do opracowania: „Pojęcie władzy wymusza pewnego rodzaju schemat fabularny. Wyróżnione prace ten schemat przełamały, jednocześnie są po prostu dobrze napisane. To opowiadania, z których można wyczytać literacki talent. A talent poparty zdyscyplinowaną pracą może zaowocować w przyszłości ciekawymi dziełami. To dostrzegłem w tych tekstach. Pisarski potencjał ich autorów”.

Oto piętnastka nominowanych:

1. Aleksandra Borowiec „Elpresidente”, Warszawa,
2. Małgorzata Boryczka „Bocian”, Kozienice,
3. Maciej Dobosiewicz „Pod lampą”, Poznań,
4. Ian Giedrojć „Zemsta w akwarium”, Bydgoszcz,
5. tomasz.ka „Ostatni bankiet prezydenta”, Poznań,
6. Angelika Kopaczewska „Północ, południe”, Wrocław,
7. Łukasz Kosik „Salon na Kartuskiej”, Gdynia,
8. Katarzyna Kowalewska „Gdy ogarnia mnie strach”, Grodzisk Mazowiecki,
9. Przemek Morawski „Ta ostatnia niedziela”, Boguszyce,
10. Katarzyna Pochmara-Balcer „Wandzia”, Warszawa,
11. Barbara Sadurska „Pełnia”, Kraków,
12. Magdalena Siemieńska-Bałuk „Eulalia”, Wrocław,
13. Jacek Weichert „Mistrzowski finisz”, Warszawa,
14. Bartek Zdunek „Mniszek lekarski”, Warszawa,
15. Małgorzata Żarów „Jak się zabija homary”, Warszawa.

Nominowani autorzy zostaną zaproszeni na bezpłatne warsztaty twórczego pisania, które odbędą się 6 i 7 października 2018 we Wrocławiu. Laureata głównej nagrody poznamy 6 października, w trakcie 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Zwycięzca otrzyma trzy tysiące złotych brutto. Łączna pula nagród to prawie pięć tysięcy złotych.

Konkurs na opowiadanie organizowany jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. To wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. Festiwal podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem imprezy są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji. Tak będzie też podczas 14. edycji festiwalu, który odbędzie się w pierwszych dwóch tygodniach października we Wrocławiu. Dodatkowo planowane są dwie premiery książkowe, dyskusje i warsztaty.

fot. materiał prasowe MFO

Tematy: , ,

Kategoria: newsy