Znamy nazwiska poetów nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018!

19 kwietnia 2018


19 kwietnia 2018 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Spośród nich w czerwcu zostanie wyłoniona książka zwycięska, której laureat lub laureatka otrzyma statuetkę projektu Terenu Prywatnego oraz 100 tysięcy złotych.

„Każda nagroda poetycka, każda nagroda literacka, nawet jeżeli jest nagrodą imienia kogoś bardzo znanego, jak w przypadku Wisławy Szymborskiej, musi poczekać, to znaczy musi dojrzeć, musi uzyskać swego rodzaju pełnoletniość. Podobno tę pełnoletniość nagrody osiągają w piątym roku istnienia, więc można powiedzieć, że my organizując już szóstą edycję mamy do czynienia z nagrodą dojrzałą. ?I rzeczywiście bardzo się cieszę, bo już zauważyłem, że w biogramach różnych poetów pojawiają się informacje 'nominowany do nagrody’ albo nawet 'laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej’. Myślę, że to jest swego rodzaju taka pieczątka, taki rodzaj na przykład wskazówki dla tłumacza, dla kogoś, kto chciałby zaprezentować najważniejsze głosy poetyckie polskie obcojęzycznym czytelnikom. Wówczas myślę, że szuka i zagląda właśnie do poezji naszych laureatów” ? mówi o Nagrodzie im. Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

W 2018 roku do nagrody zgłoszono 236 książek poetyckich. Spośród nich kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhard Hartmann (Niemcy), William Martin (USA), Joanna Orska (Polska), Marian Stala (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Belgia), pod przewodnictwem Abla Murcii Soriano (Hiszpania) wyłoniła pięć nominowanych tomów napisanych oryginalnie w języku polskim.

Uznanie kapituły zyskała „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza (wydawnictwo a5). „Dla Wojciecha Bonowicza punktem wyjścia są krótkie sytuacje, opis tego, co dzieje się na mieście ? deszcz, chodniki, pejzaż za oknem, plaża. Za każdym razem jednak stanowią one tylko punkt wyjścia, rodzaj odbicia do zupełnie innej refleksji, do opowiadania o lęku, samotności, zwątpieniu, śmierci” ? komentuje Paulina Małochleb, sekretarz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Drugą nominowaną jest Julia Fiedorczuk i jej „Psalmy” (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji T. Karpowicza). „Jako projekt, jest to imponująca książka. Robi wrażenie, że jest całym poematem, ale każdy wiersz funkcjonuje także osobno” ? mówi Bill Martin, juror Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

W gronie nominowanych znalazła się również Natalia Malek i jej „Kord” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury). „Natalia Malek zamiast poezji opisowej sięga po serię zgrzytów, zestawia zupełnie różne języki, urywa wszystkie zawiązki scen, operuje nadmiarem skojarzeń, który zaciemnia zrozumienie. Nie interesuje jej w ogóle przynależność ideologiczna, porządek emocji, wybiera za każdym razem obcość, dystans, chłód, osobność” ? zauważa Paulina Małochleb.

Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, Marta Podgórnik, otrzymała nominację dzięki tomikowi „Zimna książka”. „Marta Podgórnik, kontynuująca tutaj znaną nam już poetykę, wybiera postać martwej kochanki, formułującej swoją skargę. Kapituła wielokrotnie podkreślała ironiczność tytułu jej książki, która jest jednocześnie gorąca i zimna. Gorąca, bo opowiada o silnych, skrajnych emocjach, zimna ? bo uchwycona w mocną strukturę formalną, porządkującą uczucia” ? komentuje Paulina Małochleb.

Z kolei Ilona Witkowska nominowana została za tom „Lucyfer zwycięża”. „Ilona Witkowska ucieka od opisu, zderza naiwność z okrucieństwem ? zawsze pochodzącym wyłącznie od człowieka. Nie ma u niej bezpiecznej pozycji, która pozwoliłaby zająć jakieś bezpieczne miejsce, nie ma tu obojętnej frazy” ? pisze Paulina Małochleb.

W VI edycji konkursu nagroda zostanie przyznana również w drugiej kategorii, za tom poetycki autora zagranicznego przetłumaczony na język polski i wydany w 2016 lub 2017 roku. Z racji tego, że w zeszłym roku spłynęło kilkanaście zgłoszeń, zdecydowano się połączyć je z tegorocznymi, co dało w sumie 29 tytułów. Spośród nich wyłoniono laureatkę. Została nią szwedzka poetka Linn Hansén za tom „Przejdź do historii” (wydawnictwo Lokator, 2017) w przekładzie Justyny Czechowskiej. Autorka i tłumaczka nagrodzonego tomu otrzymają po 50 tysięcy złotych.

„Książka Linn Hansén jest niewątpliwie efektowna i wyrazista, także ze względu na temat zasygnalizowany w tytule 'Przejdź do historii’. Ta wyrazistość jest w pewnym sensie zaskakująca, dziwna. Właściwie książka zbudowana jest, jeśli tak można powiedzieć, z gotowych elementów, a mianowicie z pytań, które mogłyby się pojawić na przykład w teście egzaminacyjnym do jakiejkolwiek szkoły oraz z instrukcji, poleceń, stwierdzeń, które z kolei mogłyby się znaleźć w podręczniku albo artykule publicystycznym” ? mówi Marian Stala, juror Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Nazwisko polskiego laureata lub laureatki poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków podczas Festiwalu Miłosza. Wtedy też wręczona zostanie nagroda laureatce zagranicznej i tłumaczce zwycięskiego tomu.

W poprzednich latach Nagrodę im. W. Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013), Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014), Roman Honet za tom „świat był mój” i Jacek Podsiadło za tom „Przez sen” (2015), Jakub Kornhauser za tom „Drożdżownia” i Uroš Zupan za tom „Niespieszna żegluga” (2016) oraz Marcin Sendecki za tom „W” (2017).

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy