banner ad

Znamy liczbę nominowanych do literackiej Nagrody Nobla 2014

24 lutego 2014

nominowani do Nobla 2014
Sekretarz Akademii Szwedzkiej, Peter Englund (na zdjęciu), wyjawił na swoim blogu pierwsze informacje odnośnie przebiegu procesu wyłaniania kandydata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

31 stycznia upłynął termin przesyłania zgłoszeń. Do Akademii Szwedzkiej spłynęło 271 wniosków, z których utworzono tzw. długą listę 210 nominowanych. 36 nazwisk pojawiło się po raz pierwszy. Dla porównania w 2013 roku lista obejmowała 195 nazwisk, z czego 48 nominowano po raz pierwszy, zaś w 2012 roku – 210 nominowanych, z czego 46 pojawiło się na liście po raz pierwszy.

Englung przyznał, że Akademia wciąż próbuje poszerzyć i usprawnić proces nominacji. Może mieć to związek z wyraźnym spadkiem liczby nowych autorów, jacy znaleźli się na długiej liście. Zgodnie z tradycją obrady Akademii Szwedzkiej są tajne, dlatego też nie ujawniono nazwisk nominowanych. Jedynie Związek Pisarzy Rumuńskich zdradził na swojej stronie, których czterech autorów zgłoszono do tegorocznego Nobla. Są to: Nicolae Breban, Mircea Cărtărescu, Norman Manea i Varujan Vosganian.

fot. Mattias Blomgren/Wikimedia

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy