Znamy laureatów Rankingu Bibliotek 2014

9 października 2014

Ranking-Bibliotek-2014-1
Biblioteki w Barcinie, Lubaczowie i Polanicy Zdroju zajęły pierwsze trzy lokaty w tegorocznym Rankingu Bibliotek przeprowadzonym po raz czwarty przez Instytut Książki oraz dziennik „Rzeczpospolita”.

Samorządowcy oraz dyrektorzy najlepszych bibliotek odebrali dyplomy z rąk Jacka Olbrychta, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatorów Rankingu – Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki i Pawła Jabłońskiego, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”.

W Rankingu zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, która w zeszłym roku zajęła 6. miejsce i była najlepsza w woj. kujawsko-pomorskim. Na miejscu drugim znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, która awansowała z 7. miejsca, pozostając liderem w woj. podkarpackim. A na miejscu trzecim znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna Polanicy Zdroju, awansując z miejsca 19 i utrzymując tytuł najlepszej biblioteki w woj. dolnośląskim.

Warte podkreślenia jest to, że wszystkie te biblioteki skorzystały z Programu Wieloletniego KULTURA+, Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek”. Barcin pozyskał 1 000 000 zł na budowę nowej siedziby, Lubaczów ponad 280 000 zł na remont i wyposażenie siedziby głównej, a Polanica-Zdrój 268 000 zł na modernizację i wyposażenie. Wiele bibliotek, które znalazły się wysoko w Rankingu, niezwykle aktywnie pozyskuje środki, głównie z Programu Biblioteka+, i przy wsparciu ze strony swoich samorządów, inwestuje w infrastrukturę.

W 2014 roku po raz czwarty Instytut Książki i ?Rzeczpospolita? nagrodził samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy. Docenieni zostali ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów.

Oto dziesiątka laureatów Rankingu Bibliotek 2014:

1. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin
2. Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie
3. Miejska Biblioteka Publiczna Polanicy Zdroju
4. Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach
5. Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu
6. Gminna Biblioteka Publiczna w Borowie
7. Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie
8. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów
9. Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach
10. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach

Kategoria ? najlepsze biblioteki w województwach:

Najlepsza w woj. dolnośląskim:
Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy Zdroju

Najlepsza w woj. kujawsko-pomorskim:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin

Najlepsza w woj. lubelskim:
Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

Najlepsza w woj. lubuskim:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach

Najlepsza w woj. łódzkim:
Gminna Biblioteka Publiczna w Sulmierzycach

Najlepsza w woj. małopolskim:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Radłowie

Najlepsza w woj. mazowieckim:
Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

Najlepsza w woj. opolskim:
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Zdzieszowicach

Najlepsze w woj. podkarpackim:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie

Najlepsza w woj. podlaskim:
Biblioteka Publiczna Gminy Łomża z/s w Podgórzu

Najlepsza w woj. pomorskim:
Biblioteka Gminna w Trzebielinie

Najlepsza w woj. śląskim:
Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach

Najlepsza w woj. świętokrzyskim:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu

Najlepsza w woj. warmińsko-mazurskim:
Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach

Najlepsza w woj. wielkopolskim:
Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny

Najlepsza w woj. zachodniopomorskim:
Centrum Kultury Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów

A oto garść statystyk na temat bibliotek, które wzięły udział w rankingu:

Wśród bibliotek, które nadesłały ankiety aż 74 proc. posiada filie. Tylko około 46 proc. placówek bibliotecznych jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, przeważnie są to nowe biblioteki lub powstające filie. W ponad połowie placówek znajdują się zbiory dla osób niewidzących lub słabowidzących np. książki z dużą czcionką czy mówione.

Niemal we wszystkich bibliotekach można skorzystać z Internetu, a w ponad 70 proc. także z WI-FI. Ponad 60 proc. bibliotek deklaruje że ma swoją stronę internetową. Gorzej jest z dostępnością księgozbioru w Internecie: tylko 60 proc. bibliotek deklaruje posiadanie katalogu internetowego. 100 procent księgozbioru dostępnego on-line posiada tylko 18 proc. wziętych pod uwagę bibliotek. Średnio dostępne w Internecie jest 40-50 proc. księgozbioru.

Biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, w 58 proc. z nich działaj kluby i koła czytelnicze. Ponad 43 proc. bibliotek organizuje inne koła np. teatralne, muzyczne, filmowe. Biblioteki chętnie współpracują z różnymi organizacjami pozarządowymi, aktywną współpracę deklaruje ponad 74 proc. z nich.

Średni tygodniowy czas otwarcia biblioteki głównej wynosi 43 godziny, filie są otwarte 22 godziny w tygodniu. To w przypadku bibliotek głównych o 1 godzinę, a filii o 6 godzin więcej niż w zeszłym roku.

W bibliotece głównej na stanowisku bibliotekarskim w przeliczeniu na etaty pracuje 2,6 osoby. Średnia powierzchnia biblioteki wynosi ponad 200 mkw. A filii około 60 mkw. Średnio na każde 1000 mieszkańców 146 jest czytelnikami biblioteki. Jedna osoba średnio wypożycza 20 książek rocznie.

Średni księgozbiór biblioteki to ponad 43 tys. książek. Około 30 proc. to książki nabyte po 2003 roku. W 2013 roku średnio do jednej biblioteki trafiło ponad 950 nowych książek. W większości bibliotek dotacje w 2013 roku pozostały na takim samym poziomie jak w 2012 roku. Średnia dotacja dla biblioteki stanowi 1,17 proc. budżetu gminny.

Celem organizatorów Rankingu Bibliotek jest rozpropagowanie najlepszych praktyk w prowadzeniu tego typu instytucji kulturalnych. Chcemy, by biblioteki były nie tylko miejscem dostępu do kultury, ale stały się ośrodkami organizującymi życie społeczne gminy, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

fot: B. Kuc/Instytut Książki

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy