Znamy laureatów National Book Awards 2015!

19 listopada 2015

national-book-award-2015-1
Podczas uroczystej gali, która odbyła się wieczorem 18 listopada w Nowym Jorku, ogłoszono tegorocznych laureatów National Book Awards, jednej z najważniejszych nagród literackich w USA.

Za najlepszą książkę w kategorii „literatura piękna” uznano „Fortune Smiles” Adama Johnsona (na zdj. powyżej). Nagrodzona książka to zbiór surrealistycznych, humorystycznych opowiadań, których tematem są katastrofy naturalne, technologia i polityka. Jurorzy nazwali 48-letniego autora „jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy swego pokolenia”. Nie ma w tych słowach ani grama przesady, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę nagród, jaką Johnson już ma na koncie, włącznie z Pulitzerem za powieść „Syn zarządcy sierocińca”.

national-book-award-2015-2

W kategorii „literatura faktu” nagrodę otrzymał dziennikarz Ta-Nehisi Coates za książkę „Between the World and Me” opisującą jego doświadczenia jako czarnoskórego mieszkańca Stanów Zjednoczonych. Książka ma formę listu pisanego do syna. „Każdego dnia można włączyć telewizor i zobaczyć przemoc, która jest stosowana wobec czarnoskórych ludzi. I tak w kółko. To się dzieje cały czas” ? powiedział autor, odbierając nagrodę. Otrzymane wyróżnienie zadedykował swemu koledze ze studiów, Prince?owi Jonesowi, omyłkowo zastrzelonemu przez policjanta, który wziął mężczyznę za przestępcę.

national-book-award-2015-3

W kategorii „literatura młodzieżowa” laureatem został Neal Shusterman, autor znanego polskich czytelnikom cyklu „Podzieleni”. Nagrodę przyznano mu za powieść „Challenger Deep”, historię chorego psychicznie nastolatka, który fantazjuje na temat podróży do najgłębszego miejsca Ziemi. Inspiracją do napisania powieści był syn pisarza, Brendan, u którego w wieku kilkunastu lat zdiagnozowano schizofrenię i depresję. Odbierając nagrodę, Shusterman powiedział, że współpracował z synem przy tworzeniu książki, aby możliwie wiernie oddać doświadczenia, jakie dotykają młodych chorujących na tego typu przypadłości, i uświadomić im, że nie są sami. Na koniec zaprosił syna na scenę, aby razem z nim dzielić radość z wygranej.

national-book-award-2015-4

National Book Award w dziedzinie poezji otrzymał tomik „Voyage of the Sable Venus” autorstwa Robin Coste Lewis. Wiersze zebrane w tej książce są autobiograficzną refleksją na temat stereotypów panujących w kulturze i sztuce. „Voyage of the Sable Venus” to debiut poetki, który ukazał się jeszcze w trakcie robienia przez nią doktoratu.

Nagrodę specjalną „Literarian Award” za za wybitne zasługi dla amerykańskiej społeczności literackiej, powiększanie rzesz odbiorców literatury i podnoszenie rangi literatury w Ameryce otrzymał James Patterson, najlepiej sprzedający się pisarz, który stale pomaga szkolnym bibliotekom i niezależnym księgarniom. Podczas przemówienia autor określił samego siebie żartobliwie „Big Makiem w Cipriani”, nawiązując do nazwy lokalu, w którym odbywała się gala.

national-book-award-2015-5

Z kolei Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską dostał Don DeLillo. Osoby oglądające ceremonię przez Internet z zaskoczeniem odnotowały, że w momencie, kiedy wyczytano nazwisko pisarza, nadawanie obrazu zostało wstrzymane, pozostała jedynie retransmisja dźwięku. Zrobiono tak na życzenie DeLillo, który słynie z niechęci do wystąpień publicznych, a także bardzo rzadko udziela wywiadów i rozmawia na temat swojej twórczości. Wystąpienie podczas National Book Awards także nie dotyczyło dorobku literackiego pisarza, ale jego doświadczeń czytelniczych. Mówił z szacunkiem o pokoju, w którym trzyma swoją kolekcję starych wydań książek w miękkich oprawach, i o tym, co one dla niego oznaczają. „Kiedy wchodzę do tego pokoju, nie jestem pisarzem. Jestem facetem, który żyje na końcu korytarza. Tutaj w ogóle nie jestem pisarzem, jestem wdzięcznym czytelnikiem” ? powiedział DeLillo.

National Book Awards to jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. W 65-letniej historii nagrody, wyróżnienie otrzymali m.in. William Faulkner, James Jones, Thomas Pynchon, John Updike, Saul Bellow, Jerzy Kosiński, Joyce Carol Oates, Susan Sontag, Joan Didion, W.H. Auden, Allen Ginsberg i Stephen King. Laureatom wręczana jest statuetka oraz czek na 10 tysięcy dolarów.

[aw,am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy