banner ad

Znamy laureatów National Book Award 2014

20 listopada 2014

national-book-award-2014-1
Zeszłej nocy ogłoszono laureatów National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, . W kategorii ?literatura piękna? zwyciężył Phil Klay. Nagrodę otrzymał za debiutancki tom opowiadań „Redeployment”, w którym opisuje swoje doświadczenia ze służby w Iraku.

Phil Klay służył w Iraku w oddziałach marynarki wojennej. W emocjonalnym przemówieniu wygłoszonym podczas ceremonii przyznania National Book Award wspomniał o sytuacji po powrocie z wojny, kiedy to był traktowany jak osoba niezrównoważona, a dzieci pytały go, czy kogoś zabił. Z całym procesem powrotu do normalnego życia i przemyśleniami na temat wojny poradził sobie, przelewając wszystko na papier. „Nie mogę sobie wyobrazić lepszego sposobu na dyskusję o wojnie” ? mówił Klay. „Wojna jest zbyt straszna, by poradzić sobie z nią samemu”. Tak powstał zbiór opowiadań „Redeployment” wydany przez Penguin Press. Opisując swoje doświadczenia, Klay wspomina nie tylko o terrorze i nudzie, ale przybliża także humorystyczną stronę wojny.

national-book-award-2014-ksiazki

W kategorii literatura faktu laureatem nagrody został Evan Osnos, pisarz „The New Yorkera”, za książkę „Age of Ambition: Chasing Fortune, Truth and Faith in the New China” wydaną przez Farrar, Straus & Giroux. Publikacja ta opisuje transformację, jaką przeszły Chiny, które stały się supermocarstwem, ale gdzie postęp gospodarczy zderza się z represjami autorytarnego rządu. W swoim przemówieniu Osnos podziękował Chińczykom, którzy zgodzili się z nim porozmawiać, podkreślając, jakim było to dla nich ryzykiem.

national-book-award-2014-2

Nagrodę w kategorii literatura młodzieżowa zdobyła Jacqueline Woodson (na zdj. powyżej) za książkę „Brown Girl Dreaming” opisującą w formie wierszy dorastanie Afroamerykanów w Południowej Karolinie i Nowym Jorku w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. W kategorii poezja nagrodę otrzymała Louise Glück za tomik „Faithful and Virtuous Night”.

Literarian Award, nagrodę za wybitne zasługi dla społeczności literackiej, wręczono Kyle’owi Zimmerowi, prezesowi i dyrektorowi generalnemu First Book, organizacji non-profit rozprowadzającej miliony książek wśród biednych dzieci. Medal za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską otrzymała pisarka fantasy i science fiction Ursula K. Le Guin, która w swej ponad 40-letniej karierze opublikowała kilkanaście książek dla dzieci, 22 powieści, liczne tomiki wierszy, przekłady i opowiadania.

national-book-award-2014-3

Przyznawana od 1950 roku National Book Award jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się m.in. tak uznani pisarze jak William Faulkner, Philip Roth, John Updike, Saul Bellow, Alice Walker, Jerzy Kosiński, Thomas Pynchon, Cormac McCarthy i Susan Sontag. Wręczenie tegorocznych nagród odbyło się 19 listopada podczas uroczystej kolacji w Cipriani Wall Street. Na sali obecnych było 700 gości, a mistrzem ceremonii był Daniel Handler, pisarz znany bardziej pod pseudonimem Lemony Snicket.

[aw]
fot. National Book Award

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy