Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia 2015!

5 września 2015

laureaci-NGL2015
Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski zostali laureatami tegorocznej – dziesiątej – edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Laureatów ogłoszono dzisiaj podczas uroczystej gali w hotelu Courtyard by Marriott.

Decyzją Kapituły Nagroda Literacka Gdynia 2015 trafiła w ręce czterech mężczyzn. W kategorii eseistyka otrzymał ją Piotr Wierzbicki za esej „Boski Bach” (Wydawnictwo Sic!, Warszawa). W kategorii poezja uhonorowano Piotra Janickiego za tom poetycki „Wyrazy uznania” (Wydawnictwo Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław). W kategorii proza nagrodę wręczono Michałowi Cichemu za prozatorski zbiór „Zawsze jest dzisiaj” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). W kategorii przekład na język polski nagroda przypadła Wiktorowi Dłuskiemu za nowe tłumaczenie „Martwych dusz” Mikołaja Gogola (Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków).

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tysięcy złotych. Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowano w tym roku 20 książek. Kapituła wyłoniła je spośród 407 zgłoszeń.

Nagrodzony w kategorii proza zbiór „Zawsze jest dzisiaj” Michała Cichego to literacka forma współczesnego spacerownika po Warszawie. Autor niezwykle uważnie opisuje kalejdoskop warszawskiej codzienności. Proza Cichego to zaskakujący, alternatywny portret wielkiej metropolii, będący zarazem niespieszną kontemplacją i medytacyjną wędrówką bez przystanku i bez końca, która pozwala nam dostrzec to, czego nie dostrzegli inni. Michał Cichy (ur. 1967), z wykształcenia historyk, przez wiele lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”. W latach 1997-2002 był współtwórcą i jurorem Nagrody Literackiej Nike. Aktualnie współpracuje z Muzeum Pamięci Holocaustu w Waszyngtonie.

NLG2015-cichy_janicki

W kategorii poezja nagroda przypadła Piotrowi Janickiemu (ur. 1974) – poecie, członkowi grup muzycznych i redaktorowi zinu poetyckiego Cyc Gada. Janicki jest współtwórcą – wraz z Bartkiem Kalinką – płyty „Boży rok” i autorem zbioru poetyckiego „Nadal aksamit” (2006). Uhonorowany tomik poetycki „Wyrazy uznania” łączy tonacje serio i buffo, przywołuje zapomniane w polszczyźnie kresowe idiomy i wykorzystuje staropolszczyznę, język potoczny i styl pism papieskich. Powaga i żart służy w nim głębszej refleksji nad kondycją współczesnego człowieka.

Uhonorowany w kategorii eseistyka zbiór „Boski Bach” Piotra Wierzbickiego to żywy, chwilami polemiczny esej, będący próbą dotarcia do samego jądra muzycznej sztuki wielkiego kompozytora. Bach, podpatrzony w czterech najbardziej charakterystycznych obliczach – buntownika, pocieszyciela, tragika i mistyka – jawi się tu jako artysta spełniony, podziwiany i świadomy wagi swych dokonań. Do książki dołączono niezwykłą płytę, ułożoną przez autora ze szczególnie mu bliskich dzieł Bacha. Wyróżniony nagrodą Piotr Wierzbicki (ur. 1935) jest znanym eseistą, pisarzem publicystą, autorem kilkunastu książek poświęconych sprawom polskim, problematyce metafizycznej oraz muzyce Chopina.

NLG2015-bach-dusze

Wyróżniony w kategorii przekład na język polski Wiktor Dłuski (ur. 1939) przełożył na język polski bliski pół setki książek, tłumacząc m.in. klasyków myśli politycznej, filozofów i autorów literatury pięknej. Autor jest zasłużonym tłumaczem i publicystą, członkiem redakcji „Res Publica”, od blisko czterdziestu lat zajmującym się przekładem dzieł z literatury francuskiej i rosyjskiej. W jego doskonałym przekładzie „Martwych dusz” Gogola przemierzamy wraz z Pawłem Cziczikowem rosyjską prowincję.

Jak powiedział podczas gali prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, „w czasach, gdy ilość drukowanych książek nie zawsze przekłada się na ich jakość, dla ludzi wrażliwych i mądrych potrzebne są drogowskazy. Taka w istocie jest największa misja Nagrody Literackiej Gdynia. Chcemy osobom, które są wrażliwe na słowo pisane, podpowiadać, wskazywać, jakie dzieła warte są sięgnięcia”.

Tegoroczna gala Nagrody Literackiej Gdynia odbyła się w hotelu Courtyard by Marriott. Imprezę jak co roku poprowadził Michał Chaciński. Za oprawę muzyczną odpowiadał zespół Mikromusic.

Zdobywcy Kostek Literackich spotkają się z czytelnikami w niedzielę, 6 września, we foyer Muzeum Miasta Gdyni. Co istotne, spotkania poprowadzą niemal wyłącznie autorzy nominowani i wyróżnieni Nagrodą Literacką Gdynia w poprzednich latach. O godz. 14:00 Adam Lipszyc poprowadzi rozmowę z laureatem w kategorii eseistyka. O godz. 15:00 Joanna Mueller przybliży sylwetkę laureata w kategorii poezja. O 16:00 Darek Foks rozmawiał będzie z uhonorowanym przez Kapitułę prozaikiem. O godz. 17:00 Tomasz Swoboda przeprowadzi wywiad z laureatem wyłonionym spośród nominowanych tłumaczy. Dzień zakończy debata poświęcona dziesięcioleciu Nagrody Literackiej Gdynia, w której udział wezmą prof. Ewa Graczyk, dr Zofia Król oraz prof. Piotr Śliwiński. Debatę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.

Na zdjęciu poniżej laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Od lewej: Piotr Wierzbicki, Piotr Janicki, Michał Cichy, Wiktor Dłuski.

laureaci-NGL2015-zdjecie

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy