Znamy finalistów Nagrody Bookera 2018! Niektóre książki już w zapowiedziach polskich wydawców

20 września 2018


Kapituła Nagrody Bookera ogłosiła dziś sześć tytułów, które znalazły się na tzw. krótkiej liście finalistów rywalizujących o tegoroczną statuetkę dla najlepszej prozy anglojęzycznej. Niektóre z tych książek widnieją już w zapowiedziach polskich wydawców.

Finałowe grono tworzą cztery autorki i dwóch autorów – troje pisarzy reprezentuje Wielką Brytanię, dwoje pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a jedna osoba z Kanady. Ich książki obejmują szeroki zakres tematów, od historii 11-letniego niewolnika uciekającego z plantacji cukru na Barbadosie po weterana lądowania w Normandii żyjącego z zespołem stresu pourazowego.

„Wszystkie sześć finałowych książek to cud stylistycznej inwencji. W każdej z nich język zajmuje centralne miejsce. A jednak pod każdym innym względem są one niezwykle różnorodne, zgłębiając mnogość tematów rozciągających się w czasie i przestrzeni” – powiedział tegoroczny przewodniczący kapituły Man Booker Prize, filozof i teoretyk kultury Kwame Anthony Appiah. „Te książki przemawiają bardzo mocno do naszej obecnej chwili, ale wierzymy, że przetrwają. Z niecierpliwością czekamy na ponowne przeczytanie ich wszystkich, kiedy zmierzymy ku temu, co nieuchronnie będzie bardzo trudnym wyborem tylko jednego z tych genialnych, oryginalnych dzieł”.

Oto lista finalistów Nagrody Bookera 2018 (autor, tytuł, kraj pochodzenia):

1. Anna Burns „Milkman” (UK),
2. Esi Edugyan „Washington Black” (Kanada),
3. Daisy Johnson „Everything Under” (UK),
4. Rachel Kushner „The Mars Room” (USA),
5. Richard Powers „The Overstory” (USA),
6. Robin Robertson „The Long Take” (UK).

„The Mars Room” Rachel Kushner to przejmujący opis życia na marginesie społeczeństwa. Główna bohaterka odsiaduje dożywocie w zakładzie penitencjarnym, gdzie spotyka inne skazane kobiety, doświadcza codziennych aktów przemocy ze strony strażników i więźniarek, zawiązuje koleżeńskie relacje nad alkoholem pędzonym w skarpecie i słucha opowieści przekazywanych przez rury kanalizacyjne. „The Overstory” Richarda Powersa to ekologiczny epos o drzewach i ludziach, którzy je rozumieją. Dziewięć powiązanych ze sobą historii pozwala inaczej spojrzeć na świat i wciąga czytelnika w postępującą katastrofę. Obie te książki ukażą się w przyszłym roku w Polsce nakładem wydawnictwa W.A.B.

„Milkman” Anny Burns rozgrywa się w nienazwanym mieście, gdzie wzbudzanie zainteresowania jest niebezpieczne. Jedna z trzech sióstr stara się utrzymać swoją relację z chłopakiem w tajemnicy przed matką. Ale kiedy jej szwagier o wszystkim się dowiaduje, bohaterka staje się obiektem „zainteresowania”. Bycie zauważoną to ostatnia rzecz, jakiej by chciała. Powieść opisuje siłę plotek i presji w niewielkiej i zżytej społeczności. W „Washington Black” autorstwa Esi Edugyan tytułowy bohater, osiemnastoletni wolny człowiek, wspomina swoją ucieczkę z niewoli na spalonej słońcem plantacji cukru na Barbadosie, co miało miejsce w latach 20. XIX wieku.

„Everything Under” to debiut Daisy Johnson, który jest określany współczesną wariacją na temat „Króla Edypa” Sofoklesa. Główna bohaterka jest leksykografką zajmującą się aktualizowaniem wpisów w słownikach. Gdy otrzymuje telefon ze szpitala, wracają do niej dawne wspomnienia, gdy jako dziecko mieszkała z matką na barce i wspólnie wymyślały swój własny język. Matka porzuciła ją dawno temu, a teraz ma demencję, która utrudnia rozmowę po latach. „The Long Take” Robina Robertsona to historia weterana wojennego cierpiącego na zespół stresu pourazowego, który nie może wrócić do swego domu na odludziu Nowej Szkocji, zamiast tego szuka więc miasta, w którym mógłby pozostać wolny i anonimowy. Podczas gdy mężczyzna próbuje pogodzić się ze sobą, Ameryka zaczyna się rozpadać: rosnąca paranoja, zwątpienie w swoją pewność, podziały społeczne i rasowe, korupcja i upadek śródmieść. Czy bohater, zbrutalizowany przez wojnę, ponownie znajdzie życzliwość w sobie i otaczającym świecie?

Laureata Nagrody Bookera 2018 poznamy we wtorek 16 października podczas uroczystej kolacji zorganizowanej w londyńskiej Guildhall.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy