Znamy 10 najlepszych reportaży 2024 roku. Ogłoszono nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
10 najlepszych reportaży 2024 roku powalczy o 16. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury pod przewodnictwem Ludwiki Włodek ogłosiło tytuły nominowanych książek we wtorek, 4 marca, w 93. rocznicę urodzin patrona nagrody.
W tym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszonych zostało 150 książek wydanych w naszym kraju w 2024 roku. Jak informują organizatorzy, to kolejny rekord w historii konkursu. 93 z nich powstało po polsku, 57 to tłumaczenia (39 z języka angielskiego, po 4 z francuskiego i hiszpańskiego, po 2 z ukraińskiego, włoskiego oraz rosyjskiego i po jednej z duńskiego, japońskiego, niderlandzkiego, niemieckiego, słowackiego i szwedzkiego).
Spośród tych 150 tytułów jury wybrało 10 najlepszych reportaży ubiegłego roku. Na długiej liście nominowanych znalazły się 4 książki napisane po polsku i 6 tłumaczeń. Są zarówno publikacje wydane przez większe, jak i mniejsze oficyny.
Oto nominowani do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż 2024 roku (w kolejności alfabetycznej według nazwiska):
- Agnieszka Burton „Ozland”, wyd. Dowody,
- Andrzej Dybczak „Las duchów”, wyd. Nisza,
- Sally Hayden „Za czwartym razem zatonęliśmy”, tłum. Przemysław Hejmej, wyd. Sonia Draga / Post Factum,
- Sam Knight „Biuro przeczuć”, tłum. Agnieszka Wilga, wyd. Czarne,
- Patricia Nieto „Wybrani”, tłum. Aleksandra Wiktorowska, wyd. ArtRage,
- Maciej Pisuk „Staniemy się tacy jak on”, wyd. Cyranka,
- Aneta Prymaka-Oniszk „Kamienie musiały polecieć”, wyd. Czarne,
- Nathan Thrall „Jeden dzień z życia Abeda Salamy”, tłum. Monika Bukowska, wyd. Znak Literanova,
- Pablo Trincia „Diabły z Bassa Modenese”, tłum. Tomasz Kwiecień, wyd. Otwarte,
- Juan Villoro „Miasto Meksyk”, tłum. Barbara Bardadyn, wyd. Bo.wiem.
Z tej dziesiątki jury nominuje 5 tytułów, które wejdą do finału. 18 maja, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, zostanie ogłoszony zwycięzca lub zwyciężczyni nagrody za najlepszy reportaż 2024 roku.

Książki nominowane do 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego (fot. UM Warszawa)
Organizatorzy nagrody – Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej” – informują, że od 16. edycji wzrasta wysokość nagród. Autor najlepszej książki reporterskiej będzie otrzymywał 120 tysięcy złotych, a nagroda dla tłumacza nagrodzonej publikacji wyniesie 25 tysięcy złotych. Z kolei nominowani autorzy (jeśli nie otrzymają nagrody głównej) dostaną 15 tysięcy złotych, a tłumacze książki – 8 tysięcy złotych.
W tym roku jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego obraduje w składzie: Ludwika Włodek (przewodnicząca), Søren Gauger, Łukasz Grzymisławski, Elżbieta Sawicka i Katarzyna Surmiak-Domańska. Funkcję sekretarz nagrody pełni Maria Krawczyk.
Nagrodę ustanowiła 14 stycznia 2010 roku rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jest to forma wyróżnienia wartościowych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności. Nagroda ma na celu uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów.
Jak mówi jurorka nagrody, reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska, Kapuściński „pokazał, że reportaż może być literaturą, a nie tylko informacją. Że może rozbudzać emocje, stawiać pytania, zmuszać do refleksji, a ponadto dostarczać wrażeń czytelniczych nie mniejszych niż powieść. Nauczył nas, że reporter nie musi osądzać, musi próbować zrozumieć”.
[am]
TweetKategoria: newsy