Znamy 10 książek, które najczęściej próbowano zakazywać w 2019 roku w USA. Większość to publikacje dla dzieci o tematyce LGBTQ

24 kwietnia 2020


Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek opracowało listę książek, których zakazu najczęściej domagano się w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku. Jak się okazuje, największe kontrowersje budziły tym razem publikacje dla dzieci o tematyce LGBTQ.

W 2019 roku odnotowano 377 zgłoszeń dotyczących przede wszystkim bibliotek publicznych (66%) i szkolnych (19%) oraz samych szkół (12%). W sumie kontrowersje wywołało 566 tytułów. Stowarzyszenie Amerykańskich Bibliotek szacuje, że w stosunku do poprzedniego roku miał miejsce wzrost o 17% w liczbie zgłaszanych książek (w 2018 na liście znalazły się 483 tytuły, a napłynęło 347 zgłoszeń).

Po skompilowaniu wszystkich informacji wyłoniono dziesięć tytułów, które najczęściej próbowano zakazywać. 8 na 10 stanowią pozycje dla dzieci związane z tematyką LGBTQ. Ponad 40 grup, w tym walcząca przeciwko cenzurze National Coalition Against Censorship, propagująca świadome rodzicielstwo Planet Parenthood czy walcząca z homofobią organizacja GLAAD, we wspólnym oświadczeniu wyraziło oburzenie rosnącą presją na wycofywanie takich książek z bibliotek i czytelni szkolnych.

„Młodzież i dzieci LGBTQ otrzymują w ten sposób sygnał, że ich własne historie, ich życie – nie mają wartości, są powodem do wstydu. Możliwość czytania opowieści, które odnoszą się do ich doświadczeń, w których mogą rozpoznać siebie i swoje rodziny, wzmacnia natomiast poczucie własnej wartości i pomaga pokonać emocje wiążące się ze społeczną marginalizacją” – czytamy w oświadczeniu.

Poniżej możecie zapoznać się z listą 10 książek, które najczęściej próbowano zakazywać:

1. Alex Gino „George”

Weteran zestawienia, ponieważ pojawia się na liście regularnie od momentu publikacji w 2015 roku. Bohaterem jest dziecko transpłciowe, które marzy o tytułowej roli w szkolnym przedstawieniu na podstawie „Pajęczyny Szarloty”. Główne zarzuty wobec tej książki to: podważanie struktury tradycyjnego modelu rodziny, obecność motywów seksualnych i niezgodność z poglądami religijnymi zgłaszających.

2. Susan Kuklin „Beyond Magenta: Transgender Teens Speak Out”

Książka, w której nastolatki rozmawiają o transpłciowości – zdaniem osób wnioskujących o jej zakazanie – może mieć „wpływ na każdą młodą osobę, która weźmie ją do ręki”, a ponadto jest tendencyjna.

3. Jill Twiss „A Day in the Life of Marlon Bundo”

Opowieść o króliku, wnuku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, który zakochuje się w drugim króliku. Zastrzeżenia budzi obecność motywów politycznych, zgłaszający wyrażali też obawę o „skażenie moralności młodych czytelników”.

4. Cory Silverberg „Sex is a Funny Word”

Zastrzeżenia budził już sam tytuł i ilustracja na okładce, a także podejmowane przez autora, który jest kanadyjskim edukatorem seksualnym, zagadnienia tożsamości płciowej i wychowania seksualnego.

5. Daniel Haack „Prince and Knight”

Współczesna baśń o szlachetnym księciu, który zamiast książniczki znajduje dzielnego rycerza. Wspólnie pokonują groźnego smoka i w trakcie wyprawy odnajdują miłość. Oburzenie wzbudziło pokazanie homoseksualnego małżeństwa, a sama książka została uznana za „celową próbę indoktrynacji dzieci”, co może spowodować „dezorientację, ciekawość i dysforię płciową”.

6. Jessica Herthel „Mam na imię Jazz”

Historia transpłciowego dziecka oparta na prawdziwych doświadczeniach Jazz Jennings. Tu też zarzuty dotyczyły podejmowanej tematyki, która miała być „kontrowersyjna i nacechowana politycznie”.

7. Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”

Klasycznej już książce Atwood, której popularność zwiększył jeszcze serial z Elizabeth Moss w roli głównej, wytknięto „bluźnierstwo, wulgarność i podteksty seksualne”.

8. Raina Telgemeier „Drama”

Komiksowa opowieść o dorastaniu, której bohaterką jest Callie, wielbicielka teatru, borykająca się z typowymi problemami nastolatków – pierwszymi zauroczeniami, konfliktami i niepewnością. Domagający się zakazania tego tytułu uważali, że godzi on w „wartości i zasady rodzinne”, pojawiają się bowiem w nim postacie homoseksualne.

9. J.K. Rowling – seria o Harrym Potterze

Obecność magii, czarów, klątw i zaklęć oraz bohaterowie posługujący się wątpliwymi moralnie środkami, by osiągnąć swoje cele – to najważniejsze zarzuty wobec serii o Potterze, która nie tylko w Polsce budzi wciąż kontrowersje.

10. Peter Parnell „Z Tango jest nas troje”

Książka oparta na prawdziwej historii Roya i Silo, dwóch samców-pingwinów maskowych z nowojorskiego zoo, które spędziły sześć lat w stałym związku i wychowały małą przysposobioną córeczkę, pingwiniątko o imieniu Tango. Zgłaszającym nie spodobały się motywy homoseksualne.

Lista jest kompilowana co roku od 30 lat na podstawie zgłoszeń napływających do amerykańskiego Biura ds. Wolności Intelektualnej i doniesień pozyskanych z mediów.

[kch]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy