banner ad

Znaleziono trumnę Miguela de Cervantesa?

27 stycznia 2015

trumna-cervantesa-1
Po dziewięciu miesiącach poszukiwań w małej madryckiej kaplicy odnaleziono trumnę, która najprawdopodobniej należy do Miguela de Cervantesa.

Kości znajdujące się w trumnie, przemieszane ze szczątkami pochodzącymi z innych pochówków, są aktualnie analizowane przez biegłych. Cervantes miał zniekształconą lewą rękę, zwiotczenie łopatki, ślady obrażeń poniesionych w bitwie morskiej pod Lepanto (1571 rok), a w chwili śmierci tylko sześć zębów ? identyfikacja kości nie będzie więc trudna. Pomoże ona również odtworzyć wygląd twarzy pisarza (jego oblicze znane jest tylko z portretu namalowanego dwie dekady po jego śmierci przez Juana de Jauregui) oraz poznać powód śmierci (powszechnie uważa się, iż była to marskość wątroby spowodowana alkoholizmem). Jeśli analiza kości potwierdzi tożsamość, kolejnym etapem będzie badanie DNA. O tym, że odnaleziona trumna należy do Cervantesa, świadczy odkrycie inicjałów ?MC? utworzonych z pinezek.

trumna-cervantesa-2

Miejsce pochówku Miguela de Cervantesa od wieków było tajemnicą, co może wydawać się dziwne, biorąc pod uwagę wielkość i sławę pisarza. Autor ?Don Kichota? umarł w biedzie. W kwietniu 1616 roku został pochowany w klasztorze trynitarzy bosych w dzielnicy Madrytu, Barrio de las Letras. Po przebudowie obiektu w 1673 roku grób pisarza zaginął.

Grupa naukowców, której liderem jest Almudena Garcia Rubio, szuka grobu Cervantesa od kwietnia ubiegłego roku. Ich celem jest zlokalizowanie miejsca spoczynku pisarza najpóźniej z początkiem 2016, kiedy to obchodzona będzie 400. rocznica śmierci pisarza.

trumna-cervantesa-3

[aw]
źródło: The Independent

Tematy: , ,

Kategoria: newsy