Znaleziono pamiętnik Brama Stokera!

26 października 2011


Prawnuk Brama Stokera, autora „Drakuli”, odnalazł pamiętnik pisarza na strychu domu, na wyspie Wight.

Noel Dobbs, emerytowany księgowy z Seaview, jak do tej pory niewiele opowiadał o historii swojej rodziny. Ale pieczołowicie przechowywał kolekcję pierwszych wydań książek Stokera i zdjęć, które odziedziczył po swoim dziadku i imienniku, Noelu Strokerze.

Wśród tych egzemplarzy był notes zawierający dziwne notatki i wiersze oraz dostarczający migawek z życia Brama Stokera w Dublinie pomiędzy 1871 a 1881 rokiem. Jest on podpisany „Abraham Stoker, 1871”.

„Zawsze wiedziałem, że gdzieś tam jest, wśród tych wszystkich książek, ale nie traktowałem tego, jako coś szczególnie ważnego. Jego (Brama – przyp. red.) pismo było okropne, trudne do odczytania – mówi 74-letni Noel – ale mój krewny, Dacre Stoker, prawnuk stryjeczny Brama, wyraził zainteresowanie, więc wysłałem mu kopię do Ameryki na początku tego roku. Nie jestem na tyle kompetentny, żeby uczynić z tego notatnika coś sensownego, ale on to zrobił.”

Pracując z Dr Elizabeth Miller z Transylvanian Society of Dracula, Dacre Stoker odszyfrował pismo swego przodka.

Kilkudziesięciostronicowy notatnik obejmuje okres, kiedy Stoker był uczniem w Trinity College w Dublinie i urzędnikiem w Dublin Castle. Napisany jest podobnym dziennikarskim stylem co „Drakula” i zawiera najwcześniejsze próbki poezji i prozy pisarza.

„Istnieją pewne podobieństwa pomiędzy notatnikiem a dziennikiem Jonathana Harkera (bohatera „Drakuli” – przyp. red.), a niektóre wpisy pojawiły się dwadzieścia kilka lat później w „Drakuli”. Ponieważ Bram napisał nieco o sobie, fani i badacze twórczości często spekulowali na jego temat. Wiele pogłosek i mitów zaczęło żyć własnym życiem. Teraz, wraz z odkryciem pewnego rozdziału jego życia, będzie można dokładniej zinterpretować następne.” – powiedział Dacre Stoker.

„The Lost Journal” (z ang. „Zagubiony dziennik”), jak został nazwany, opublikowany będzie w przyszłym roku, z okazji setnej rocznicy śmierci Brama Stokera.

Badacze już zacierają ręce na myśl o wykorzystaniu notatnika do odnalezienia powiązań z najsłynniejszą książką Stokera, ale odkrywca notatnika, Noel Dobbs ekscytuje się trochę mniej.

„Jestem ogromnym wielbicielem Brama i wszystkiego co zrobił, ale nie jego najsłynniejszej książki. Tak naprawdę nie interesuję się horrorem – tłumaczy – ale Dacre’a tak, i jestem zadowolony, że notatnik będzie częścią obchodów organizowanych w przyszłym roku.”

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy