banner ad

Znaleziono nowojorski adres J. D. Salingera z 1940 roku

10 kwietnia 2012


Opublikowanie w Stanach Zjednoczonych spisu ludności z 1940 roku dało możliwość odnalezienia nowojorskiego adresu zamieszkania J. D. Salingera na 13 lat przez przeprowadzką do samotni w New Hampshire.

Dostęp do informacji w spisie jest możliwy na kilka sposobów. Najciekawsze wydaje się narzędzie dostępne na stronie nowojorskiej biblioteki publicznej. To dzięki niemu ustalono nowojorski adres zmarłego przed dwoma laty pisarza.

Kate Stöber, rzeczniczka prasowa biblioteki, powiedziała, że narzędzie to pozwoli stworzyć „społeczną mapę historii budynków i osiedli w pięciu gminach. Gdy znajdziesz adres, narzędzie zaznaczy go na obu mapach ? z 1940 i współczesnej, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak dana powierzchnia uległa zmianie”. Wszystkie osoby mieszkające kiedyś w okolicy Nowego Jorku proszone są o pozostawianie pod znalezionymi adresami notatek z informacjami o tym, kto tam mieszkał, co znajdowało się w sąsiedztwie. W ten sposób powstanie mapa społeczno-kulturalna, która pomoże zarówno zawodowym historyków jak i zwykłym pasjonatom.

Odnaleziony na mapie, nowojorski adres autora „Buszującego w zbożu” z 1940 roku to 1133 Park Av, Manhattan, NY. Salinger już wtedy był po wieczorowych kursach pisania na Uniwersytecie Columbia. Wiosną tego roku opublikował swoje debiutanckie opowiadanie „The Young Folks”.

Udało się ustalić również adres ojca Stanley’a Kubricka, trwają poszukiwania rodziny Ala Pacino, Woody Allena i innych znanych Nowojorczyków.

Upublicznienie spisu ludności z 1940 roku było możliwe z powodu wygasającej w Stanach po 72 latach ochrony danych osobowych. Ze 132 milionów osób, znajdujących się w spisie, 21 milionów wciąż żyje, niektórzy nawet pod tymi samymi adresami co kiedyś.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy