Zmieści się w niej milion woluminów. Otwarto nową siedzibę biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

17 czerwca 2021

Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie znajduje się wypożyczalnia, czytelnia, wewnętrzny dziedziniec i magazyn na milion woluminów, została oddana do użytku – poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. Budowa trwała dwa lata, inwestycja kosztowała ponad 30 milionów złotych.

Uniwersytet w Białymstoku od jakiegoś czasu starał się o budowę nowego gmachu biblioteki, po sprzedaży dotychczasowego budynku związanej z przenosinami części wydziałów na kampus uczelni. Pierwszy przetarg było trzeba unieważnić ze względu na to, że oferty przewyższały kwotę, jaką na ten cel chciała przeznaczyć uczelnia. Udało się dopiero w drugim przetargu, który obejmował nie tylko budowę biblioteki, ale też obserwatorium, o którego powstanie uniwersytet również zabiegał. Cała inwestycja kosztowała blisko 38 milionów złotych, zaś sama budowa biblioteki – 30 milionów. Została dofinansowana ze środków resortu edukacji i nauki.

„Biblioteka staje się kolejnym elementem jednego wielkiego kampusu” – mówił rektor uczelni, prof. Robert Ciborowski. Jak powiedział, minęło „parę dobrych lat” od sprzedaży dotychczasowego budynku biblioteki (obecnie mieści się tam Książnica Podlaska), który – w jego opinii – jest nowoczesnym budynkiem, z ogromną przestrzenią woluminów, jednak był słabo dostępny komunikacyjne.

„Tutaj, po pierwsze – jest to już razem z kilkoma wydziałami uniwersytetu, po drugie – zamierzamy również zapraszać tutaj mieszkańców miasta i regionu, aby mogli z tego korzystać” – wyjaśnił Ciborowski. Dodał, że biblioteka jest połączona z kilkoma innymi budynkami znajdującymi się na kampusie i dostępnymi dla wszystkich jak Uniwersyteckie Centrum Kultury, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze czy planetarium.

Opublikowany przez Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku Piątek, 28 maja 2021

 
Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia, dr. hab. Piotr Chomik, zwrócił uwagę, że nowa siedziba biblioteki to nowoczesny, przestronny budynek. Dodał, że zmieniły się warunki pracy dla pracowników. Z wypożyczalni będzie można korzystać za kilka dni, natomiast czytelnia zostanie udostępniona w październiku.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej ma ponad 3 tysiące m2 powierzchni, będzie można w niej pomieścić milion woluminów. Jak mówił Chomik podczas oprowadzania dziennikarzy po budynku, obecnie w magazynach znajduje się ponad 600 tysięcy książek i czasopism, a w czytelni – 80 tysięcy woluminów.

Biblioteka została zbudowana na planie pięciokąta, jest dwupiętrowa. Bryła nawiązuje do budynków kampusu. Na parterze znajduje się magazyn o powierzchni ponad 850 m2. Na tym poziomie są też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze jest atrium – zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd jest dostęp do czytelni z antresolą, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej. W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego; obecnie trwa przenoszenie eksponatów.

Nowy kampus Uniwersytetu w Białymstoku otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni, a koszt jej budowy oraz wyposażenia wyniósł blisko 250 milionów złotych.

[edm]
fot. Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku/Facebook
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tematy: , ,

Kategoria: newsy