Zmarła Szarlota Pawel, autorka komiksów o przygodach Jonki, Jonka i Kleksa

15 września 2018


7 września w wieku 71 lat zmarła Szarlota Pawel, polska graficzka i malarka, twórczyni legendarnych komiksów o Jonce, Jonku i Kleksie. Wiadomość o śmierci artystki przekazał jej wydawca, oficyna Egmont.

„Żegnamy jednego z najważniejszych twórców polskiego komiksu, wspaniałą osobę, przemiłego rozmówcę. Jest nam bardzo smutno” ? mówi Tomasz Kołodziejczak, Redaktor Naczelny Klubu Świata Komiksu.

Szarlota Pawel to pseudonim scenarzystki i rysowniczki komiksowej Eugenii Pawel-Kroll. Należała ona do grona najbardziej znanych polskich twórców opowieści graficznych i była wymieniana obok takich klasyków gatunku jak Janusz Christa i Henryk Jerzy Chmielewski. Jej komiksy sprzedały się w łącznym nakładzie przekraczającym 4 miliony egzemplarzy.

W roku 1974 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i od razu została przyjęta do redakcji „Świata Młodych” ? największego w tamtych latach polskiego pisma młodzieżowego publikującego także komiksy. Z gazetą była związana przez następne ćwierć wieku. Tam też przeszła szkołę rysowania pod okiem Papcia Chmiela, ale wykształciła własny styl, który jej nauczyciel porównywał do stylu Mariana Walentynowicza, autora Koziołka Matołka.

Na łamach prasy wydała ponad tysiąc odcinków historii obrazkowych, a od lat 80. XX wieku opublikowała kilkanaście albumów komiksowych należących do różnych serii, z których największą popularność osiągnęły opowieści o Jonce, Jonku i Kleksie ? dwójce nastolatków z bujną wyobraźnią, którzy dzięki Kleksowi, dziwnemu, lecz przyjaznemu niebieskiemu stworkowi, odrywają się od codziennej rutyny i wkraczają do krainy fantazji i marzeń.

„Przyznaję się do takiej proweniencji, że zasugerowałam się historią Tytusa. Jest taka melodia 'Tytus, Romek i A’Tomek’, u mnie jest 'Jonka, Jonek i Kleks’, więc musiałam ulec tej perswazji. Naturalnie, że trzeba wybrać dwóch bohaterów ludzkich, dobrze jak jest chłopiec i dziewczynka. Do tego musi być jakiś atrybut ze świata fantazji, czyli albo zwierzę uczłowieczone, albo coś innego. No i mnie się ten Kleks urodził” ? wspominała artystka w filmie dokumentalnym „W ostatniej chwili ? o komiksie w PRL-u”.

Kolejną znaną serią Szarloty Pawel był „Kubuś Piekielny”, czyli humorystyczny cykl krótkich komiksów opisujących perypetie dwóch rodzin mieszkających w wielkim mrówkowcu i zmagających się z PRL-owską codziennością. Autorka zajmowała się także malarstwem, ilustrowaniem książek i tworzeniem rysunków satyrycznych dla prasy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 września na Cmentarzu Komunalnym Północnym przy Domu Pogrzebowym w Warszawie.

[am]
fot. Jarek Obważanek, WRAK.PL / Wikimedia Commons
źródło: Egmont

Tematy: , ,

Kategoria: newsy