Zmarła Sue Townsend, autorka książek o Adrianie Mole’u

11 kwietnia 2014

sue-nie-zyje
Sue Townsend, autorka popularnych pamiętników Adriana Mole?a, zmarła w czwartek wieczorem w swoim domu w Leicester. Miała 68 lat.

Townsend zasłynęła cyklem książek o największym fajtłapie wszech czasów, który błyskawicznie podbił serca czytelników w Wielkiej Brytanii, a potem na całym świecie. W pierwszym tomie serii autorka opisała w zabawny sposób męki dojrzewania Adriana Mole?a, niespełna czternastoletniego niedocenianego intelektualisty i poety. W ciągu trzech lat książka sprzedała się w nakładzie blisko 2 milionów egzemplarzy, motywując autorkę do napisania kolejnych części, na kartach których Adrian Mole rósł i dojrzewał. W ostatnim opublikowanym tomie, „Czas prostracji”, musiał już zmierzyć się ze zgryzotami wieku średniego, w tym dopadającą wielu mężczyzn chorobą prostaty.

W późniejszych latach pisanie sprawiało Townsend dużo trudności. W 1999 roku zdiagnozowano u niej cukrzycę, która doprowadziła do tego, że autorka straciła wzrok. Stan zdrowia cały czas jednak się pogarszał. W 2009 roku Townsend musiała przejść przeszczep nerki. Ostatnio poruszała się jedynie na wózku inwalidzkim i oficjalnie zaczęła wyrażać obawy o przyszłość swego bestsellerowego cyklu. Jak powiedział prasie jeden z przyjaciół rodziny, śmierć nastąpiła na skutek powikłań po udarze mózgu, który pisarka niedawno przeszła.

Co najmniej od 2012 roku Townsend pracowała nad dziesiątym tomem pamiętników Adriana Mole?a. Książka miała ukazać się już w zeszłym roku, jednak z uwagi na stan zdrowotny autorki premiera została przełożona. Trudno powiedzieć, na jakim etapie Townsend zakończyła prace nad książką. Możemy jednak oczekiwać, że wydawca i spadkobiercy doprowadzą do jej wydania w najbliższej przyszłości.

fot. Ben McMillan

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy