banner ad

Zmarła pisarka Ruth Rendell

4 maja 2015

ruth-rendell-nie-zyje
W sobotę rano w wieku 85 lat zmarła Ruth Rendell, brytyjska autorka ponad 60 powieści kryminalnych i thrillerów psychologicznych, a także licznych opowiadań. O śmierci pisarki poinformował prasę jej wydawca.

W styczniu tego roku Rendell została przewieziona do londyńskiego szpitala po ciężkim udarze mózgu. Pomimo podjętych przez personel wysiłków autorce nie udało się powrócić do zdrowia. Wydawca podkreślił, że rodzina prosi o uszanowanie prywatności.

Gail Rebuck, prezes wydawnictwa Penguin Random House UK powiedziała, że Rendell była „wielka pisarką, działaczką na rzecz sprawiedliwości społecznej, dumną matką i babcią, hojnym i lojalnym przyjacielem oraz prawdopodobnie najlepszą autorką książek, jaką kiedykolwiek spotkałam”. Z kolei szkocka pisarka Val McDermid oświadczyła, że Rendell „była wyjątkowa. Nikt nie może się z nią równać zasięgiem czy umiejętnościami. Nikt nie zdobył tak wiele szacunku u kolegów po fachu”. Jej słowa potwierdza Ian Rankin, który jeszcze niedawno nazwał Rendell „najprawdopodobniej największym żyjącym twórcą kryminałów”.

Ruth Rendell, która posługiwała się również pseudonimem Barbara Vine, pierwszą książkę opublikowała w 1965 roku. Największą popularność przyniosła jej postać inspektora Reginalda Wexforda, który stał się głównym bohaterem popularnego powieściowego cyklu detektywistycznego, a następnie serialu telewizyjnego. Jedną z jej książek, „Live Flesh” przeniósł na ekran Pedro Almodóvar jako „Drżące ciało”.

Dwa lata temu w jednym z wywiadów Rendell powiedziała o swoim najpopularniejszym bohaterze: „On jest trochę jakby mną, ale nie do końca. Poglądy na większość spraw ma podobne do mnie, więc pisanie o nim jest dość łatwe”. W 1997 roku autorka otrzymała z rak królowej tytuł „baronessy Rendell of Babergh”. Przez wiele lata zasiadała w Izbie Lordów z ramienia Partii Pracy.

[aw]
fot. Jerry Bauer

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy