Zmarła pisarka Louise Rennison, autorka „Zwierzeń Georgii Nicolson”

1 marca 2016

zmarla-louise-rennison
Louise Rennison, brytyjska autorka powieści młodzieżowych znana z popularnego cyklu „Zwierzenia Georgii Nicolson” zmarła w wieku 64 lat.

Louise Rennison inspirowała całe pokolenia nastolatek, a także autorów, którzy dla nich piszą. W 1999 roku wydała swą słynna powieść „Angus, stringi i przytulanki”, napisaną w formie pamiętnika prowadzonego przez 14-letnią Georgię Nicolson. Tematem książki jest codzienność dziewczyny: rodzina, kot, sąsiedzi, miłość do chłopaka ze szkolnej kapeli, zazdrość. Powieść zdobyła wiele nagród i znalazła się na 127. miejscu w ankiecie przeprowadzonej przez BBC na ulubioną książkę Brytyjczyków. W 2008 roku doczekała się również ekranizacji z Georgią Groome w roli głównej. Nic więc dziwnego, że autorka napisała jeszcze dziewięć kolejnych części o perypetiach dziewczyny.

zmarla-louise-rennison-ksiazki

Żal na wieść o śmierci Louise Rennison wyraziło w mediach społecznościowych wielu znanych autorów literatury młodzieżowej. Ally Carter, twórczyni cyklu książek o Dziewczynach z Akademii Gallaghera napisała: „Tak smutno słyszeć o tej stracie. Louise Rennison była jedną z autorek, które bardzo zainspirowały mnie, kiedy zaczynałam”. Hołd pisarce złożył też Philip Pullman, publikując na Twitterze krótkie oświadczenie: „Jestem zszokowany i zasmucony, słysząc, że Louise Rennison zmarła, i to o wiele za młodo”. Na profilu londyńskiej księgarni Waterstones Piccadilly napisano: „Jesteśmy smutni na wieść o odejściu Louise Rennison i późną nocą wszyscy będziemy tańczyć na golasa1, by złożyć jej ostatni hołd”.

W Polsce książki Louise Rennison ukazywały się nakładem wydawnictwa Egmont.

zmarla-louise-rennison-film

[aw]
fot. Louise Rennison
źródło: Daily Mail
_
Przypisy:
1W oryginale: „dancing in our nuddy pants”, co jest nawiązaniem do tytułu czwartej powieści cyklu „Dancing in my Nuddy-Pants”, w polskim przekładzie jako „Tańcząc na golasa”.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy