Zmarła noblistka Toni Morrison

6 sierpnia 2019


Toni Morrison, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, nie żyje. Jak poinformowali jej najbliżsi, pisarka zmarła w poniedziałek w nocy po krótkiej chorobie. Miała 88 lat.

„Z głębokim smutkiem informujemy, że po krótkiej chorobie nasza ukochana matka i babcia, Toni Morrison, zmarła spokojnie w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Była niezwykle oddaną matką, babcią i ciotką, która cieszyła się towarzystwem rodziny i przyjaciół. Jako wytrawna pisarka, która ceniła słowo pisane, czy to własne, czy swoich studentów lub innych osób, czytała zachłannie, a pisała najchętniej w domu. Choć jej odejście stanowi ogromną stratę, jesteśmy wdzięczni, że miała długie, dobrze przeżyte życie” ? napisała w oświadczeniu rodzina Morrisonów.

Toni Morrison urodziła się 18 lutego 1931 roku w Loraine, w stanie Ohio, w wielodzietnej rodzinie robotniczej. Studiowała literaturę na uniwersytetach Howarda i Cornella. Swoją pracę magisterską poświęciła twórczości Williama Faulknera i Virginii Woolf ? dwójce pisarzy, którzy wywarli na nią największy wpływ.

Swoją pierwszą powieść, „Najbardziej niebieskie oko”, opublikowała w 1970 roku. Uznanie przyniosły jej książki „Pieśń Salomonowa” (1977), która została Książką Roku w Stanach Zjednoczonych, i „Umiłowana” (1987), wyróżniona Nagrodą Pulitzera. Morrison pisała o tożsamości Afroamerykanów i skomplikowanej historii stosunków rasowych w Ameryce. Przyznając jej w 1993 roku, jako pierwszej Afroamerykance, Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, Szwedzka Akademia zauważyła, że „w powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej i poetyckich wartości Morrison przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości”. Podczas wykładu noblowskiego pisarka powiedziała: „Umieramy. To może być sens naszego życia. Ale posługujemy się językiem. To może być miarą naszego życia”. Zasługi Morrison w tej dziedzinie są nie do przecenienia.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy