Zmarła Miriam Cendrars, córka i biografka Blaise’a Cendrarsa
21 czerwca w swoim domu w Bretanii w wieku 98 lat zmarła Miriam Gilou-Cendrars. Była córką szwajcarskiego pisarza Blaise’a Cendrarsa, dziennikarką i pisarką. Dużą część swojego zawodowego życia poświęciła upamiętnianiu spuścizny ojca.
„Zmarło ostatnie z trojga dzieci Blaise’a Cendrarsa” ? poinformował prasę syn Miriam, Jean-Baptiste Gilou. „Umarła w domu z widokiem na morze”.
Urodzona pod koniec 1919 roku w Wielkiej Brytanii Miriam Gilou-Cendrars miała długie i bogate życie. W trakcie II wojny światowej dołączyła do Sił Wolnych Francuzów skupionych wokół de Gaulle’a. Została dziennikarką wojenną. Zajmowała się codziennym przeglądem prasy w kwaterze generała. Następnie czytała „osobiste komunikaty” w Radiu Londyn oraz prowadziła audycję skierowaną do dzieci mieszkających na terytorium okupowanej Francji.
Po wojnie kontynuowała karierę dziennikarską, pracując w czasopismach dla rodzin. W latach 60. odpowiadała za rubrykę literacką we francuskim „Elle”. Później zatrudniła się w wydawnictwie Hachette. Po przejściu na emeryturę poświęciła się upamiętnianiu i propagowaniu twórczości swego ojca.
Co ciekawe, Miriam nie znała ojca w dzieciństwie. Blaise opuścił swoją żonę Félę na początku lat 20. Miriam została jednak wychowana w bezwarunkowym kulcie ojca, znanego wówczas poety i przyszłego prozaika, który odszedł od rodziny, aby żyć jako pisarz i obieżyświat. Fela była przekonana o jego geniuszu i tę pewność przekazała również Miriam. Dziewczyna odnalazła ojca później i towarzyszyła mu aż do końca jego życia w 1961 roku.
Czytelnicy Blaise’a Cendrarsa zawdzięczają Miriam wiele. To ona doprowadziła do wydania nieukończonych powieści i dzienników podróżnych pisarza. Uporządkowała i opublikowała również jego korespondencję z Henrym Millerem i wieloma innymi znanymi osobistościami (co nie było łatwym zadaniem, zważywszy na fakt, że Blaise nigdy nie datował swoich listów). Doprowadziła do zgromadzenia w jednym miejscu, w szwajcarskiej Bibliotece Narodowej, obszernego archiwum z rękopisami i dokumentami ojca, ponieważ ? jak mówiła ? „byłoby niedobrze, gdyby ta cenna spuścizna literacka pozostała rozproszona”. W 1984 roku opublikowała pierwszą pełną biografię Blaise’a Cendrarsa, która otrzymała Prix de l’essai przyznawaną przez Akademię Francuską. Aktywnie pomagała też w wydaniu rozszerzonej edycji dzieł pisarza, które ukazały się we Francji w latach 2001-2006.
[am]
TweetKategoria: newsy