banner ad

Zmarła Alice Lee, siostra autorki „Zabić drozda”

19 listopada 2014

alice-lee-smierc
17 listopada w wieku 103 lat zmarła Alice Lee, przez długi czas najstarsza osoba praktykująca zawód prawnika w Alabamie, a prywatnie siostra Harper Lee, autorki „Zabić drozda”.

Alice Lee znana była jako prawniczka i liderka lokalnego kościoła, ale najbardziej kojarzona była dzięki sławnej siostrze, Nelle Harper Lee, laureatce Nagrody Pulitzera z roku 1961 za powieść „Zabić drozda”. Alice nie tylko zajmowała się redagowaniem bestsellerowej książki, ale też przez wiele lat pilnie strzegła prywatności siostry. To na jej biurku lądowały prośby o wywiad z pisarką, a odpowiedź zawsze była taka sama ? „nie”. Przez lata Alice Harper była przywódczynią Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego, który obecnie przyznaje nagrodę jej imienia kobietom zaangażowanym w służbę kościołowi.

Siostry Lee stały się bohaterkami wydanej na początku tego roku książki „The Mockingbird Next Door: Life with Harper Lee” (z ang. „Drozd z sąsiedztwa: Życie z Harper Lee”). Reporterka „Chicago Tribune”, Marja Mills, opisała w niej 18 miesięcy swojego życia spędzone w domu znajdującym się w sąsiedztwie sióstr. Publikacja powstała rzekomo przy współpracy z autorką „Zabić drozda”, co mogło się wydawać podejrzane, biorąc pod uwagę dotychczasowe reakcje pisarski na wszelkie tego typu propozycje. Na wieść o premierze książki Harper Lee wystosowała do prasy oświadczenie, w którym zarzuciła dziennikarce, że wykorzystała podeszły wiek Alice dla swoich prywatnych celów. Mills spotkała się z liczną krytyką czytelników i dziennikarzy, zarzucających jej nieetyczność.

Zapytana jakiś czas temu o to, jak udało jej się dożyć tak sędziwego wieku, Alice odpowiedziała: „Nie robię nic, żeby zachęcić śmierć. Żyję z dnia na dzień”.

[aw,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy