Zmarł włoski pisarz Andrea Camilleri, twórca komisarza Montalbano

17 lipca 2019


Wielki włoski pisarz, Andrea Camilleri, zmarł dzisiaj, tj. w środę 17 lipca, w szpitalu św. Ducha w Rzymie, gdzie został przyjęty miesiąc temu z poważnymi problemami z krążeniem i oddychaniem. Jak napisali w oświadczeniu przedstawiciele placówki, przez cały ten czas jego stan zdrowia był krytyczny, ale w ostatnich godzinach pogorszył się jeszcze bardziej. Pisarz we wrześniu skończyłby 94 lata.

„Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że dziś rano odszedł od nas Andrea Camilleri ? niedościgniony mistrz włoskiego kryminału ? twórca kultowej postaci komisarza Salvo Montalbano, reżyser teatralny, mądry i przenikliwy komentator współczesnej rzeczywistości. Choć obawialiśmy się tej wiadomości już od dwóch tygodni, kiedy to dotarły do nas niepokojące informacje o jego złym stanie zdrowia i pobycie w szpitalu, to jednak do ostatniej chwili wierzyliśmy jeszcze w poprawę… Wiadomość o jego śmierci dotarła do nas w dniu wydania jego najnowszej książki. Ale nie potrafimy jej dziś reklamować, o niej opowiemy Wam w najbliższych dniach” ? czytamy w komunikacie Oficyny Literackiej Noir sur Blanc.

Camilleri urodził się w miejscowości Porto Empedocle na Sycylii w 1925 roku. Przez większość swojego zawodowego życia był reżyserem i scenarzystą pracującym dla publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego RAI. Karierę literacką zaczął na dobre tuż przed ukończeniem 70 lat, publikując swój pierwszy kryminał zatytułowany „Kształt wody”. Początkowo główny bohater miał być nazywany po prostu Komisarzem, ale ostatecznie Camilleri postanowił złożyć hołd hiszpańskiemu pisarzowi Manuelowi Vázquezowi Montalbánowi, twórcy detektywa Pepe’a Carvalho, i ochrzcił swojego śledczego mianem Salvo Montalbano. Co więcej, uczynił go miłośnikiem dobrej kuchni, podobnie jak to miało miejsce w przypadku bohatera wykreowanego przez Montalbána.

Camilleri napisał ponad 30 książek kryminalnych, które przetłumaczono na 32 języki i sprzedano w nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Serial z komisarzem Montalbano kręcony jest od 20 lat i pokazywano go już w 66 krajach na świecie. O wpływie, jaki powieści Camilleriego wywarły na włoską kulturę, niech świadczy fakt, że w 2003 roku rodzinne miasto pisarza, Porto Empedocle, oficjalnie zmieniło nazwę na Porto Empedocle Vigata na cześć fikcyjnego miasta Vigata, w którym rozgrywa się akcja kryminałów.

„Aby uszanować wolę Mistrza i jego rodziny, pogrzeb będzie miał charakter prywatny” ? napisał w oświadczeniu szpital.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy