Zmarł węgierski pisarz Péter Esterházy

16 lipca 2016

zmarl-peter-esterhazy
W czwartek 14 lipca w Budapeszcie, po długiej walce z rakiem trzustki, zmarł pisarz Péter Esterházy. Miał 66 lat.

„Rodzina i wydawnictwo Magveto zawiadamiają z głębokim smutkiem, że 14 lipca 2016 roku w godzinach popołudniowych zmarł Péter Esterházy” ? napisał w oświadczeniu szef wydawnictwa, Krisztian Nyary, dodając: „Trudno sobie wyobrazić bez niego literaturę węgierską i życie publiczne, był tak ważną ich częścią, zwłaszcza w późniejszych dekadach XX wieku”.

Esterházy urodził się w 1950 roku w arystokratycznej rodzinie węgierskiej pozbawionej swego majątku przez komunistów, którzy przejęli władzę na Węgrzech dwa lata wcześniej. Z wykształcenia był matematykiem i w latach 70. ubiegłego wieku pracował w ministerstwie przemysłu, dopóki pod koniec dekady nie postanowił poświęcić się literaturze.

W swej twórczości poruszał różne aspekty życia w czasie reżimu komunistycznego. Do jego najbardziej znanych dzieł należała „Harmonia caelestis”, pisana przez dziewięć lat na poły autobiograficzna powieść o życiu arystokracji węgierskiej w socrealistycznej rzeczywistości, w której postacią centralną był jego własny ojciec. Książka przyniosła mu w 2008 roku Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”. Wkrótce po premierze Esterházy dowiedział się, że jego ojciec był tajnym współpracownikiem węgierskiej służby bezpieczeństwa. Napisał wówczas nową książkę zatytułowaną „Wydanie poprawione”, która stanowiła swego rodzaju suplement „Harmonia caelestis”.

Informację o zdiagnozowaniu u niego raka trzustki Esterházy ujawnił w liście opublikowanym w październiku 2015 roku. Doświadczenia wyniesione z walki z chorobą opisał w ostatniej książce, „Dzienniku trzustkowym”, który ukazał się na Węgrzech w minionym miesiącu.

peter-esterhazy-ksiazki

[edm]
fot. Blaues Sofa
źródło: AFP, MTI

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy