Zmarł twórca serii ?Dalziel & Pascoe?

15 stycznia 2012


W czwartek, w wieku 75 lat zmarł Reginald Hill, autor 24 bestsellerowych kryminałów ze znanej również polskim czytelnikom serii ?Dalziel & Pascoe?.

Powieści Hilla charakteryzowały się skomplikowanymi sprawami kryminalnymi, bohaterami zaś byli charyzmatyczni, wybitni detektywi z ogromnym, typowym dla Anglii, poczuciem humoru. Pierwszą powieść z serii ?Dalziel & Pascoe? pisarz opublikował w 1970 roku. Książki trafiły do szerszej publiczności dzięki popularnemu serialowi wyprodukowanemu przez BBC z Warrenem Clarke?em i Colinem Buchananem w głównych rolach. Między 1996 a 2007 rokiem powstało 46 dwugodzinnych epizodów.

?Hill był jednym z pierwszych brytyjskich pisarzy, jakich czytałem” ? wyznał Ian Rankin, jeden z najpoczytniejszych obecnie brytyjskich twórców kryminałów. „Wystarczyło, że raz przeczytałeś o Andym Dalzielu i nigdy go już nie zapominałeś. Przypuszczam, że jego ślady są widoczne u mojego Inspektora Rebusa ? oboje są nieustępliwi, niezależni i nie troszczą się o siebie.”

Dla innego znanego polskim czytelnikom pisarza, Marka Billinghama, wiadomość o śmierci Willa była „tragiczna, nie tylko dlatego, że był niesamowitym pisarzem, nadal tworzącym na wysokim poziomie, ale również dlatego, że był jednym z najmilszych facetów, jakich można spotkać.”

Jak przekazał agent pisarza, Reginald Hill zmarł spokojnie w swoim domu w Cumbrii, po roku walki z rakiem (miał guza mózgu). Po 51 latach małżeństwa pozostawił żonę, Patricię. Para nie miała dzieci.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy