banner ad

Zmarł Thomas Berger, autor „Małego Wielkiego Człowieka”

22 lipca 2014

berger_nie_zyje
13 lipca w szpitalu w Nyack Hospital w Nowym Jorku zmarł pisarz Thomas Berger, autor m.in. „Małego Wielkiego Człowieka” rozsławionego przez film z Dustinem Hoffmanem w roli głównej. Za kilka dni Berger obchodziłby 90 urodziny.

Wiadomość o śmierci pisarza przekazała prasie jego agentka, Cristina Concepcion. Jak wyjaśniła, autor w ostatnim czasie cierpiał z powodu problemów zdrowotnych.

Thomas Berger urodził się w 1924 roku w Cincinnati w stanie Ohio jako syn dyrektora handlowego szkoły publicznej i gospodyni domowej. Od małego był marzycielem, który od nudnej i nieznośnej rzeczywistości wolał świat wyobraźni, jaki znał z kart książek, dlatego czytał niemal bez przerwy.

Zadebiutował głośną powieścią „Wariat w Berlinie” (1958), która zapoczątkowała satyryczną tetralogię o Carlu Reinharcie, typie antybohatera zagubionego we współczesnym świecie. Berger opublikował ponad 20 książek, w tym znane także i w Polsce powieści „Artur Rex” (1978), „Historia Orriego” (1990) i „Podejrzani” (1996). Najsłynniejszym jego dziełem pozostaje jednak „Mały Wielki Człowiek” z 1964 roku, przewrotna, tragikomiczna opowieść, ukazująca w krzywym zwierciadle legendę Dzikiego Zachodu. Powieść zyskała międzynarodowy rozgłos dzięki znakomitej ekranizacji Arthura Penna z rewelacyjną rolą Dustina Hoffmana. W 1999 roku Berger wydał jej kontynuację pt. „Powrót Małego Wielkiego Człowieka”.

O sztuce pisania Berger powiedział kiedyś: „Początkujący pytają mnie czasem, jak pisze się powieść, na co odpowiedź brzmi: w każdy możliwy sposób. Wiadomo jedynie, kiedy jest gotowa, a następnie, jeśli piszący traktuje to poważnie, nigdy nie zrobi tego ponownie w ten sam sposób”.

fot. Open Road Media

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy