Zmarł Stanisław Barańczak

26 grudnia 2014

baranczak-nie-zyje
W piątek w nocy w swoim domu w Newtonville na przedmieściach Bostonu zmarł Stanisław Barańczak. Miał 68 lat.

Barańczak był jednym z najważniejszych twórców Nowej Fali w poezji polskiej, a także krytykiem literackim, eseistą i niezrównanym tłumaczem. To dzięki niemu mieliśmy możliwość przeczytać dzieła Williama Szekspira, a także wiersze m.in. E. E. Cummingsa, W. H. Audena, Emily Dickinson, Josifa Brodskiego, Roberta Frosta i T. S. Eliota. W 1999 roku Barańczak otrzymał nagrodę literacką Nike za tom „Chirurgiczna precyzja”. W listopadzie 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Wszyscy się tego spodziewaliśmy, ale i tak szok jest okropny” ? powiedział w rozmowie z TVP Info przyjaciel zmarłego, krytyk literacki Tadeusz Nyczek. „Polska kultura ma szczęście, że zyskała kogoś takiego jak Staszek Barańczak. Wszyscy uważają powszechnie, że to największy tłumacz XX wieku, wspaniały poeta i bardzo dobry człowiek”.

Barańczak od paru lat był nieczynny zawodowo z powodu choroby Parkinsona. „Miał wszystko, co by się należało komuś takiemu. Fenomenalny talent, wspaniałą żonę, świetną rodzinę, powodzenie, Stany Zjednoczone, sławę i tylko tę jedną cholerną chorobę, która go zabiła” ? dodał Nyczek.

[am]
źródło: TVP Info

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy