banner ad

Zmarł Russell Hoban

16 grudnia 2011


Russell Hoban, twórca fantasy, sf, realizmu magicznego i literatury dziecięcej zmarł 13 grudnia w wieku 86 lat. Pozostawił po sobie 16 słodko-gorzkich powieści dla dorosłych i ogromną liczbę pozycji dla najmłodszych.

?Powiedziałbym, że oddałem się dziwności? ? mówił o sobie i swojej twórczości w 2005 roku podczas jednego z ostatnich wywiadów. ?Czasami sam się zastanawiam, dlaczego tak patrzę na świat i skąd się to bierze. Ta dziwność, za którą podążam podczas pisania i ten smutek, który wszyscy w sobie nosimy, a do którego staram się dotrzeć i jak najlepiej przedstawić.?

Hobana porównywano często z Thomasem Pynchonem, głównie ze względu na twórczość (poruszane tematy, dbałość o język, wielowarstwowo zakodowaną symbolikę), ale także z powodu kultu jakim był otaczany. Co roku, w dniu urodzin pisarza, fani pozostawiali w miejscach publicznych wypisane na żółtych kartkach papieru fragmenty jego powieści.

Do najbardziej znanych dzieł Hobana należą: powieść dla dzieci ?Mysz i jej dziecko? nazywana często przez krytyków powieścią dla dzieci, której nigdy nie napisał Samuel Beckett oraz ?Ridley Walter?, postapokaliptyczna wizja świata dziejąca się w odległej przyszłości utrzymana w mistycznej tonacji. Polscy czytelnicy mieli możliwość przeczytać dwie książki autorstwa Hobana ? ?To była Lola? i ?Żółwi dziennik?.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy