Zmarł Roger Hobbs, autor „Ghostmana” i „Złodziejskiej gry”

17 listopada 2016

zmarl-roger-hobbs
W poniedziałek 14 listopada w wieku 28 lat zmarł Roger Hobbs, autor powieści „Ghostman” i „Złodziejska gra”. Jako przyczynę śmierci podano przedawkowanie.

„To szok, tragiczna strata. Roger osiągnął tak wiele jako pisarz w tak niewielkim czasie i nigdy nie dowiemy się, jak niezwykła byłaby jego przyszłość. Jako jego przyjaciel jestem podwójnie załamany” ? napisał w oświadczeniu Gary Fisketjon, wydawca Hobbsa z Knopf. Bill Scott-Kerr z oficyny Transworld, która publikowała książki autora w Wielkiej Brytanii, powiedział, że myślenie o tym, jak wiele Hobbs mógłby jeszcze osiągnąć, jest zbyt przykre i przygnębiające. Nazwał pisarza „nowym lśniącym talentem na literackiej scenie kryminału”.

Nie tylko wydawcy uważali, że przed Rogerem Hobbsem stoi otworem świetlana kariera. Już jako trzynastolatek napisał swoją pierwszą powieść science fiction (nigdy się nie ukazała). Pierwszą sztukę wyprodukował w wieku lat dziewiętnastu. Rok później po raz pierwszy publikował na łamach „New York Timesa”. W 2012 roku zaczął pisać „Ghostmana”, historię człowieka, który pomaga znikać przestępcom, na przykład po nieudanych napadach. Powieść przykuła uwagę cenionego wydawcy Gary’ego Fisketjona z wydawnictwa Knopf (który redagował m.in. dzieła Cormaca McCarthy’ego, Raymonda Carvera i Tobiasa Wolffa). Zainteresowanie książką było tak duże, że prawa do filmu sprzedano na rok przed premierą wytwórni Warner Bros. „Ghostmana” opublikowano w 18 krajach na całym świecie. Dzięki powieści Hobbs stał się najmłodszym w historii laureatem nagrody CWA Ian Fleming Steel Dagger dla najlepszego brytyjskiego thrillera roku. Książka otrzymała też wiele innych nagród i nominacji. Hobbs zdyskontował sukces, pisząc kontynuację zatytułowaną „Złodziejska gra”. Autor planował wydać trzecią część serii, „City of Sirens” (z ang. „Miasto syren”), której premierę zapowiadano wstępnie na 2017 lub 2018 rok. Na razie nie wiadomo, ile materiału udało mu się ukończyć i czy jest szansa, że książka ujrzy światło dzienne.

W Polsce powieści Rogera Hobbsa ukazały się nakładem wydawnictwa Rebis.

roger-hobbs-ksiazki

[aw]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy