Zmarł Robert Pirsig, autor popularnej powiastki filozoficznej „Zen i sztuka obsługi motocykla”

25 kwietnia 2017


W swoim domu w South Berwick w stanie Maine zmarł amerykański pisarz i filozof Robert Pirsig. Międzynarodową sławę przyniosła mu powiastka filozoficzna „Zen i sztuka obsługi motocykla”.

W oświadczeniu opublikowanym przez wydawcę czytamy, że Pirsig miał ostatnio duże problemy zdrowotne. Zmarł w wieku 88 lat, pozostawiwszy żonę Wendy, syna, córkę i troje wnuków.

„Zen i sztuka obsługi motocykla” była jednym z największych fenomenów wydawniczych lat 70. Pirsig napisał obszerny fragment książki jeszcze przed końcem lat 60., po okresie przewlekłej, leczonej klinicznie depresji oraz schizofrenii, i już wtedy zaczął wysyłać manuskrypt do wydawców. Otrzymał łącznie 121 odpowiedzi odmownych, co odnotowano nawet w Księdze Rekordów Guinnessa. Dopiero w 1973 roku James Landis, redaktor w wydawnictwie William Morrow, odpowiedział pozytywnie, zachęcając Pirsiga do ukończenia książki. Zapłacił autorowi standardową zaliczkę i po otrzymaniu gotowego tekstu opublikował książkę w 1974 roku. Już w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy książka znalazła milion nabywców, a w kolejnych latach sprzedało się kilka następnych milionów egzemplarzy.

Powiastka filozoficzna „Zen i sztuka obsługi motocykla” zainspirowana była podróżą motocyklową, którą autor odbył w 1968 roku ze swoim starszym synem (który zmarł tragicznie w 1979 roku). Wyprawa staje się przyczynkiem do snucia refleksji o znaczeniu wolności w życiu człowieka i poszukiwaniu nowych wartości w społeczeństwie materialnego dobrobytu. Todd Gitlin, socjolog i badacz kontrkulturze, zauważa, że Pirsig trafił ze swoją powiastką w idealny moment. Opisane na kartach książki dążenie do pogodzenia humanizmu z postępem technologicznym to było to, czego poszukiwało pokolenie zmęczone rewoltą lat 60. przeciwko bezdusznemu, rozwiniętemu technologicznie światu, zdominowanemu przez korporacje i przemysł zbrojeniowy. „Pirsig stanowił swego rodzaju miękkie lądowanie z euforycznej stratosfery późnych lat 60. do prawdziwego świata dorosłego życia” – zauważył Gitlin.

Pirsig napisał potem jeszcze tylko jedną książkę – „Lila: Rozprawa o moralności”. Była to swoista kontynuacja „Zen i sztuki obsługi motocykla”, która opisywała podróż żaglową dwójki fikcyjnych bohaterów po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Powieść znalazła się w 1992 roku w gronie finalistów Nagrody Pulitzera. Nie odniosła jednak aż tak oszałamiającego sukcesu, jak poprzedniczka.

[am]
fot. Ian Glendinning/CC BY 2.5

Tematy: , ,

Kategoria: newsy