Zmarł pisarz Chuck Kinder, który był pierwowzorem głównego bohatera „Cudownych chłopców” Chabona

17 maja 2019


W wieku 73 lat zmarł amerykański pisarz Chuck Kinder. Międzynarodową sławę zyskał nie dzięki własnej twórczości, lecz powieści „Cudowni chłopcy” Michaela Chabona. To on był pierwowzorem głównego bohatera książki, Grady’ego Trippa, w którego później w filmowej wersji wcielił się Michael Douglas.

Przez większość swojego zawodowego życia Chuck Kinder zajmował się pracą dydaktyczną na Uniwersytecie w Pittsburghu. Wykładał język angielski i uczył kreatywnego pisania. Wiedzę na temat literatury i procesu tworzenia przekazywał swoim podopiecznym z ogromną pasją. Dzięki licznym kontaktom zapraszał na uczelnię wielu znanych pisarzy na wykłady i rozmowy ze studentami. Dom, który zajmował z żoną, był nieformalnym centrum spotkań miejscowego środowiska literackiego. Wyprawiane przez Kinderów przyjęcia przeszły do legendy, nie tylko z uwagi na obecność sławnych ludzi pióra. Jeszcze w połowie ubiegłej dekady, gdy Chuck był już dobrze po sześćdziesiątce, zdarzało się, że niektóre z imprez trwały do godziny 7 rano.

Chuck Kinder był też płodnym pisarzem, ale nie najlepiej radził sobie z redagowaniem własnego materiału. Po kampusie krążyły wieści o tym, jakie rozmiary przybierały czasem pierwsze wersje jego książki. Nad swym najpopularniejszym dziełem, autobiograficzną powieścią „Honeymooners: A Cautionary Tale” inspirowaną jego przyjaźnią z Raymondem Carverem i Scottem Turowem, pracował przez długie lata, a manuskrypt w pewnym momencie liczył trzy wielkie tomiszcza, po 1000 stron każdy. W odróżnieniu od Grady’ego Trippa, bohatera „Cudownych chłopców”, Kinderowi udało się wreszcie ukończyć i opublikować książkę w 2001 roku. W ostatecznej wersji miała jednak zaledwie 320 stron.

Michael Douglas jako Grady Tripp w „Cudownych chłopcach”.

Jako wykładowca Kinder wychował rzesze pisarzy i scenarzystów. Najbardziej znany jest laureat Nagrody Pulitzera Michael Chabon, który studiował na Uniwersytecie w Pittsburghu na początku lat 80. Swego profesora uwiecznił na kartach powieści „Cudowni chłopcy”. Książka odniosła duży sukces i została zekranizowana w 2000 roku, z Michaelem Douglasem i Tobeyem Maguire w rolach głównych.

Po śmierci Kindera Chabon napisał na swoim profilu na Instagramie: „Opłakuję śmierć mojego ukochanego nauczyciela, mentora i przyjaciela, Chucka Kindera. (…) Jeśli chcecie wiedzieć, jak wielką, epicko-komiczną, inspirującą, olśniewającą, legendarną, całkowicie literacką i niezwykłą postacią wydawał się dla mnie w czasach mojej pisarskiej młodości, przeczytajcie 'Cudownych chłopców’. Prawie czterdzieści lat później wciąż piszę 1000 słów dziennie, ponieważ Chuck mi kazał”.

Na zdjęciu poniżej: Michael Chabon ze swoim mentorem, Chuckiem Kinderem, w 2007 roku.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy