Zmarł Philip Kerr, autor serii kryminałów z Bernhardem Güntherem

24 marca 2018


W piątek 23 marca w wieku 62 lat zmarł szkocki pisarz Philip Kerr. Czytelnicy znają go przede wszystkim z serii retro kryminałów osadzonych w realiach Trzeciej Rzeszy, których bohaterem jest prywatny detektyw Bernhard Günther.

Philip Kerr urodził się w Edynburgu. Ukończył studia na Uniwersytecie w Birmingham, uzyskując tytuł magistra prawa i filozofii. Przez kilka lat pracował jako autor tekstów reklamowych dla agencji Saatchi & Saatchi. Pełnoetatowym pisarzem został w 1989 roku, kiedy to na rynku ukazała się jego pierwsza z serii powieści z Bernhardem Güntherem, byłym oficerem policji kryminalnej, który co rusz angażuje się w niebezpieczne i śmierdzące sprawy. Akcja książek rozgrywała w czasach hitlerowskich, a później także na początku zimnej wojny. Kerr opublikował dotąd dwanaście tomów cyklu. Premiera trzynastego zapowiedziana została na 3 kwietnia 2018 roku. Autor zdążył też skompletować pierwszy szkic czternastej części, która miała trafić do sprzedaży w przyszłym roku.

Gabinet Philipa Kerra.

Oprócz kryminałów z Bernhardem Güntherem Kerr pisał też powieści młodzieżowe, m.in. serię „Dzieci lampy” sygnowaną jako P.B. Kerr. „Pisanie książek dla dzieci to jedyna tajemnica wiecznej młodości, jaką znam. Aby napisać coś dobrego, autor musi nawiązać kontakt ze swoim wewnętrznym 12-latkiem” ? mówił w jednym z wywiadów. W dorobku Kerr miał także thrillery, powieści science fiction i literaturę faktu. Od 1991 roku był żonaty z pisarką Jane Thynne. Mieli troje dzieci.

Wieść o śmierci pisarza potwierdzili jego wydawca i żona. Przyczyna zgonu nie została ujawniona publicznie. Ian Rankin napisał, że jest „sparaliżowany wiadomością, że zmarł Philip Kerr. Jego książki z Bernie’em Güntherem są nadzwyczajne, stanowią mieszankę wspaniałych opowieści i błyskotliwego researchu, z wiarygodnym (a)moralnym bohaterem”.

[am]
fot. PEN American Center/Wikimedia Commons

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy